banan-fb.jpg

Foto: Shutterstock

Stejně jako další části těla procházejí i intimní partie v průběhu času změnami. A ne jinak je tomu u mužů. S přibývajícím věkem dochází ke zmenšování penisu i varlat. „Pokud má vzpřímený penis 15 centimetrů, když je muži 30 let, může mít 13 nebo 14 centimetrů, když je muži 60 nebo 70 let," řekl v roce 2018 urolog Irwin Goldstein z Filadelfie magazínu Vice.

Délka penisu se může měnit i v důsledku Peyronieho choroby, což znamená, že pohlavní úd se po vzpřímení zakřiví. Peyronieho nemoc je způsobena hromaděním plaků (jizvové tkáně) pod povrchem penisu. Mnozí muži si přitom ani neuvědomují, že tímto onemocněním trpí. S přibývajícími léty se také zpomaluje produkce testosteronu, což může mít vliv na velikost a funkci varlat a penisu. Vliv na délku a velikost penisu může mít i arterioskleróza (ucpané cévy), kdy je snížen průtok krve do údu.

Ale to není všechno. V průběhu času může zjizvení způsobené opakovanými malými zraněními penisu během sexu nebo sportovních aktivit způsobit hromadění jizev. K nahromadění dochází v původně pružném obalu, který obklopuje houbovité erektilní tkáně v penisu a může snížit celkovou velikost a omezit velikost při erekci.

Plastický chirurg Edward Zimmerman zase na svém TikToku uvádí, že se pohlavní orgány zkracují a zužují především mužům, kteří během života byli méně sexuálně aktivní. Při pravidelném používání se tedy buou zmenšovat pomaleji.

Zdroje: Topky, Vice, Irwin Goldstein, TikTok Edwarda Zimmermana

Reklama