Mužská sterilizace je chirurgický zákrok na pohlavním ústrojí muže, který znemožňuje oplodnění.

Mužskou sterilizace rozdělujeme na:

  • * podvázání, přetětí nebo silikonový uzávěr chámovodů
  • * odstranění varlat (což je ovšem kastrace)

 

Podvázání, přetětí nebo silikonový uzávěr chámovodů

Po  této formě sterilizace pohlavní žlázy a jejich funkce zůstávají zcela normálně funkční. Lze ji považovat za trvalou antikoncepci, hodí se tedy pro muže, kteří s jistotou vědí, že již nechtějí mít žádné dítě. U muže se provádí přetětím nebo pouhým podvázáním chámovodů. Jde o jednoduchou metodu, kterou lze provést ambulantně v lokálním znecitlivění, provádí se v urologické ambulanci. Nemá žádné další následky, množství spermatu zůstává prakticky stejné, spermie tvoří jen 1% ejakulátu.  Hlavní část je produktem semenných váčků a prostaty. Byly prováděny pokusy se silikonovými uzávěry chámovodů. Uzávěry bylo možno na principu ventilu zvenčí ovládat. Avšak  tento pokus nakonec nenašel praktické uplatnění.

 

Výhody

Vysoká spolehlivost, která se blíží 100 %.

 

Nevýhody

Operační zákrok vždy nese s sebou operační riziko, i když v tomto případě ale velmi malé. Pokud se muž rozhodne v budoucnu mít dítě, pak rekonstrukční operace k opětnému zprůchodnění chámovodů nemusí být úspěšná. V dnešní době lze ovšem provést odběr spermií přímo z varlat (přes kůži šourku) a navodit oplození způsobem „in vitro fertiliace“.

 

Kastrace

Odstranění pohlavních žláz, varlat, způsobuje u muže definitivní sterilitu, ke které se přidává i nedostatek tvorby mužských, pohlavních hormonů. Důsledky vyřazení hormonální činnosti pak  závisejí na době, kdy byla u muže kastrace provedena. Pokud se tak stane  před pubertou, nevyvíjejí se u jedince  druhotné pohlavní znaky a vzniká eunuch. V dospělosti provedená kastrace neubere muži jeho mužského vzhledu. Vykastrovaný muž se nazývá eunuch nebo kleštěnec či  kastrát.

Kastrace v dospělosti nemusí nutně znamenat pokles pohlavního pudu.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.

Ivana Ašenbrenerová

Z připravované knihy o těhotenství a porodu 

Reklama