Zkoumali jsme zajímavý problém mužské obřízky. V některých národech a etnicích je tento způsob „úpravy“ penisu běžný a vykonává se již v dětství. Důvody pro obřízku mohou být i zdravotní, ale muži riskují zhoršení sexuálních prožitků.

obřízka

Na internetových stránkách www.obrizka.info, které zřídil zastánce mužské obřízky pan Jaromír Rychlík, se dočtete jeho názor, že obřízka mu přinesla jen pozitiva. Podstoupil ji z hygienických důvodů v zahraničí a nemůže si ji vynachválit: „Obavy z menšího prožitku obřezaných mužů při milování jsou, myslím, zcela liché a já spíše pozoruji opačný účinek. I když musím přiznat, že ve způsobu prožitku jsem jisté změny zaznamenal, nikoli však k horšímu, tvrdí.

Na svých stránkách ale dává prostor i dalším mužům, kteří tento zákrok prodělali, a ne všichni se na obřízku dívají tak optimisticky...

„Penis lepšie vyzerá, aj je čistý a aj hygiena je dobrá. Len to má jednu chybu. Že nic necítim při sexe, píše pisatel ze Slovenska.

Jinému byla operace provedena špatně a musel na reoperaci, k plastickému chirurgovi. Pravdou ale je, že názory většiny mužů i žen, uveřejněné na výše zmíněné stránce, jsou spíše pozitivní. Pro úplnost doplním jeden ženský pohled...

„Ze ženského hlediska doporučuji na sto procent, můj přítel si to prožil někdy v osmi letech, detaily jsme neprobírali, ale hygiena je příjemná, celkově to působí podstatně lépe. Jestli budu mít syna, určitě tuto možnost budu zvažovat, myslím, že to má něco do sebe,“ tvrdí slečna Helena.

Jak je to u nás

V české republice provede mužům obřízku „na přání“ pouze plastický chirurg. K obřízce ze zdravotních důvodů se přistupuje (prakticky výhradně), pokud muž trpí fimózou - vrozenou vadou, při které nejde předkožka kvůli zúžení v přední části přetáhnout bezproblémově přes žalud. Toto může vést až k parafimóze, tedy zaškrcení žaludu ztopořeného penisu s následným nebezpečím jeho odumření.

Hygienické důvody pro obřízku penisu

Žalud je provzdušněn, netvoří se smegma (bílý mazový plak na žaludu), nebo ne v takovém množství (záleží na typu obřízky), je menší pravděpodobnost pohlavně přenosných chorob a menší pravděpodobnost rakoviny penisu. „Obřízka neboli cirkumcize se v některých kulturách provádí zcela běžně, i v USA je odstranění předkožky zákrokem poměrně běžným, prováděným u více než poloviny amerických chlapců a mužů a říká se, že muži po obřízce jsou lepšími a kvalitnějšími milenci. Navíc některé vědecké práce prokazují, že jejich partnerky daleko méně trpí rakovinou děložního čípku a má to velmi pravděpodobně souvislost s výrazně lepší hygienou, tvrdí plastický chirurg Otakar Lucák.

Co si o obřízce myslí kapacita v oboru plastické chirurgie Jan Měšťák?

Provádíte mužskou obřízku?
Ano. Provádí se většinou v dětském věku tam, kde je zúžená předkožka, se cirkumcize neboli mužská obřízka provádí. Je, tuším, hrazená ze zdravotního pojištění. Většinou je prováděna na urologických pracovištích, ale dělá to samozřejmě od nepaměti i plastická chirurgie. U nás ji provádím dvakrát, třikrát do roka. Dříve to bylo častěji. Předkožka je přirozeně přilepena v dětství na žaludu, je-li špatně indikována od lékařů, že se nemusí přetahovat, a zvláště u chobotovité předkožky to může být nebezpečné, protože může dojít k srůstům. U malých dětí je proto potřeba do jednoho roku předkožku přetáhnout.

Už jste opravoval nepovedenou mužskou obřízku?
Reoperace se dělají. Důvod je většinou ten, že dojde-li k erekci, je potřeba nechat dostatek volné kůže, nebudu vás zatěžovat latinskými názvy, prostě je potřeba určitá kožní rezerva, aby nedocházelo k přílišnému pnutí a poraněním.

Kolik stojí mužská obřízka?

Jde-li o zákrok ze zdravotních důvodů, je hrazen ze zdravotního pojištění. Jedná-li se o zákrok estetické chirurgie, zaplatí za něj muži od 10.000 do 15.000 korun.

Kam dál?

Reklama