Všestraný muzikant Ota Balage, který objevil například zpěváka Kamila Střihavku, sestavil před půl rokem novou kapelu s názvem Balage Band. Zpívá v ní mladá zpěvačka Tereza, o které si myslí, že má velkou budoucnost. A co o svém novém objevu hudební scény prozradil? Jak shání peníze na své projekty? To vše se dočtete v rozhovoru.

Jste rocker, zpěvák, skladatel, donedávna divadelní dirigent... v jaké roli se cítíte nejlíp?
Role rocker nevím úplně přesně, co znamená, ale nejlépe se cítím na pódiu a ve studiu. Zpěvákem se moc necítím, zpívám radši jen jako druhý. :)

Co si myslíte o českém hudebním showbyznysu?
Ve sportu máme větší šance se prosadit ve světě jako národ a jde nám to líp, v hudbě je to dané tím, kolik nás tu je. Špatný vkus je všude na světě, ale ve dvě stě milionovém státě je třeba padesát milionů lidí s dobrým vkusem... to stačí na to, aby showbyznys fungoval. U nás nefunguje. Je nás tu málo. I když jste u nás nejlepší, stejně dosahujete maximálně pěti procenty na stejně úspěšného sportovce. A je to objektivní.

Kdybyste dostal nabídku být porotcem v nějaké hudební soutěži, které poslední léta baví televizní diváky, kývl byste? Šel byste sám do něčeho takového?
Ano, proč ne. Je to show a jako takovou ji beru. A soutěžící jsou talentovaní. Není to žádná ostuda.

balage

Čemu se momentálně věnujete?
Chtěl bych dirigovat a produkovat koncerty, kde se spojuje pop, rock a symfonická hudba. Ale je to finančně nákladná záležitost a je těžké takové koncerty vyprodukovat. Dařilo se mi to v minulých letech a vyprodávali jsme sportovní haly... tak věřím, že se mi to bude dařit i v budoucnu. A tomu se mimo jiné tedy věnuji.

Jaké máte ohlasy na váš nový projekt Balage Band?
Je to úplně nová kapela, kterou jsem založil kolem zpěvačky Terezy, o které si myslím, že má budoucnost. Jako zpěvačka i jako osobnost.

Na co se mohou vaši fanoušci těšit?
Složil jsem nových dvanáct písní, které Tereza zpívá famózně. Kapela má dobrý sound. Chceme natočit desku a hrát před co největším publikem. Existujem půl roku. Dostat se do podvědomí bude ještě chvíli trvat. Věřím, že se to podaří.

Objevil jste několik talentů, mezi nimi je například Kamil Střihavka, váš poslední objev je mladá a talentovaná zpěvačka Tereza. Kde jste na ni „narazil“?
Absolvovala na Pražské konzervatoři, kde jsem učil interpretaci. Byla moje studentka dva roky. Nemohl jsem si nevšimnout jejího talentu. Má dar hlasu, rytmus, vkus a píli. To jsou pro mě důležité atributy úspěchu. Jo a je sympatická. :) Říkám o ní, že je to pětačtyřicetikilová holka s hlasem stokilové černošky. :)

lenka

Jak se spolupracuje s někým, kdo začíná, kdo není „profláknutý“?
Líp než s profláknutým... :)

Jakým způsobem sháníte peníze na své projekty?
Dobrý den, jmenuju se Ota Balage a mám za sebou takovou a takovou práci, teď mám super nápad, a jestli máte rád hudbu, pomozte. :) Co? Ne, nevyděláte na tom balík peněz. OK, tak nic...

bal

Co si myslíte o tom, že „všichni“ stahují hudbu z internetu?
Je to neodvratitelná věc, která přišla s digitálem. Zničilo to hudbu v zemích, kde lidi nemají peníze na showbyznys. Nedá se s tím asi moc nic dělat. Tak už zbývá živit se koncerty, a ne prodejem nosičů. Tím se dostal hudebník na úroveň zedníka, přinejlepším střední třídy. Naštěstí mají lidi, co dostali od boha talent, pořád nutkání to všem ukázat. Takže hudba existuje. Digitál ale přinesl zase jinou věc... mladí hudebníci se učí podle nejlepších z internetu. Cvičí a vzdělávají se mnohem lépe a rychleji. Je hodně mladých super muzikantů. Dřou sice bídu, ale věří ve svůj talent.

Jsme magazín o ženách. Proto mi nedá se vás nezeptat. Jaký typ žen se vám líbí?
Jen jednou v životě, o tom jsem přesvědčen, najdete někoho, kdo vám dokonale převrátí váš svět naruby... a když s ním nezůstanete, když odejde, bolest nikdy nepřejde, to si jen namlouváme. Jen se s ní naučíme žít. Jinak jsem dolňák. :)

Která česká zpěvačka je podle vás nejkrásnější?
Ta, co zazpívá tak, že ve mne vyvolá pocit, že ji okamžitě chci... :) A to může být například i Aretha Franklin...

A nejtalentovanější?
Talent se nedá koupit, ani naučit, ani vydřít... a proto je nenahraditelný, a proto nás všechny tak dostává na kolena. Ale je to jen první předpoklad, takže se to nedá určit, jako kdo je třeba nejrychlejší. :)


Ota Balage, člen známých skupin Tango, Nová Růže či BSP, který aktuálně založil novou formaci Balage Band, se podílel na hudebním nastudování mnoha českých muzikálů - Jesus Christ Superstar, Evita, Cats nebo Pěna dní. Několik let působil jako šéfdirigent Hudebního divadla v Karlíně, kde hudebně režíroval a dirigoval muzikály a operety Noc na Karlštejně, Producenti, Carmen, Limonádový Joe, Čardášová princezna, Polská Krev či obnovenou verzi Jesus Christ Superstar. Je producentem a dirigentem koncertů A. L. Webbera & Balage Symphony Orchestra.

ČTĚTE TAKÉ:

Reklama