Muzikál Janka Ledeckého Hamlet, který v roce 1999 zahajoval provoz Divadla Kalich, se vrací do Prahy. V pondělí 7. ledna 2008 má premiéru české nastudování jeho americké verze, tedy úpravy původní podoby představení, jejímž autorem je broadwayský režisér Robert Johanson. V této verzi se Hamlet loni v říjnu úspěšně představil i jihokorejskému publiku. V Soulu se stal druhým nejprodávanějším muzikálem po Lvím králi.

 

V novém nastudování se titulní role ujme finalista druhé řady Česko hledá SuperStar Petr Bende, a to bez herecké alternace. Pro respektovaného rockera jde o muzikálový debut. „Je málo autorských muzikálů, které ve mně zanechaly nějaký pocit. Mám rád velká témata, a tím Hamlet bezesporu je. Když mě Janek Ledecký oslovil, cítil jsem to jako velkou poctu. Jeho Hamlet je jeden z mála tuzemských autorských muzikálů, který mě doslova nadchl. Oceňuji, jak dokázal propojit hudbu s dějem,“ říká Bende.

Autor muzikálu Janek Ledecký ztvární krále Claudia, Ofélií bude Dasha v alternaci s Lucií Šoralovou, v dalších rolích hrají Josef Laufer, Richard Tesařík, Ladislav Spilka, Elin Špidlová či Petr Kutheil.

 

Divadlo Kalich Hamletem startuje svůj nový dramaturgický plán. V jeho rámci na repertoár postupně vrátí všechny své muzikálové tituly (vedle Hamleta jimi jsou Krysař, Galileo, Tajemství a Jack Rozparovač). Ty se budou střídat v týdenních blocích, odděleny od sebe vždy týdnem činoherních představení či koncertů. Hamlet se tak na program Divadla Kalich v této divadelní sezoně vrátí ještě v březnu a květnu.

 

 

ROZHOVOR S PETREM BENDEM

 

Jaký máte vztah k muzikálu jako žánru?

Myslím, že nejsem typický muzikálový divák, ač pár titulů mě zaujalo. Vždycky v první řadě vnímám hudbu, až po ní herecké ztvárnění.

 

Málokdo ví, že se s Jankem Ledeckým nesetkáváte pracovně poprvé.

To je pravda. Naše první setkání proběhlo v roce 1997, kdy jsem měl možnost mu na jeho turné dělat stage technika. Tehdy to pro mě byla výzva a radost, a teď, po deseti letech, vím, že i obrovská zkušenost.

 

Znal jste muzikálového Hamleta před tím, než vám byla nabídnuta titulní role?

Je málo autorských muzikálů, které ve mně zanechaly nějaký pocit. Mám rád velká témata, a tím Hamlet bezesporu je. Když mě Janek Ledecký oslovil, cítil jsem to jako velkou poctu. Jeho Hamlet je jeden z mála tuzemských autorských muzikálů, který mě doslova nadchl. Oceňuji, jak dokázal propojit hudbu s dějem.

 

Jak dlouho jste o nabídce přemýšlel, než jste na ni kývnul?

Nepřemýšlel jsem dlouho, nejdůležitější při rozhodování pro mě byla otázka, jestli se mi podaří skloubit divadlo s koncertováním s mojí kapelou. Díky tomu, že se na repertoáru Divadla Kalich budou střídat všechny jeho muzikály, se na Hamleta dostane vždy po týdnu v lednu, březnu a květnu, takže s časem nakonec nebyl problém. Jsem rád, že mi divadlo přineslo novou svěží múzu a otevřelo nový obzor.

 

Jako Hamleta vás čeká i náročná šermířská scéna. Jak vám šel nácvik šermu?

Na šerm jsem se těšil, byla to pro mě velká neznámá. Užívám si, že mi role Hamleta umožnila tuto neznámou trošku poodhalit a dovolila mi cestovat v čase.

 

Přijďte se podívat!

Více se dozvíte na stránkách http://kalich.cz/

Reklama