Kladivo na čarodějnice

Navštívili jsme premiéru nového muzikálu Kladivo na čarodějnice a naše pocity jsou velice kladné. Přesto jsme si první půlku příliš neužili. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí - tohle okřídlené rčení nám dalo pořádně na frak. Uvízli jsme v dopravní zácpě a na muzikál dorazili s tristním dvacetiminutovým zpožděním. Naštěstí nás nevyštvali, ale museli jsme přežít do přestávky na místech hodně vysoko a daleko vpravo... br...

Díky špatným místům jsme viděli, co mělo zůstat skryté, a slyšeli, co mělo zůstat neslyšené. Zkrátka nám vyvstávaly před očima různé nevychytané detaily, které ale v celku působily dost děsivě. Nedobře synchronizované tance (i když jich v první půlce moc nebylo), verše typu Vídal jsem holčičku/Krásnou jak hvězdičku a skřehotavě štěkající hlas Lukáše Vaculíka, který působil všemožně, ale rozhodně ne tak, že dotyčný umí zpívat. Ostatně špatné nazvučení způsobovalo, že i některé party fenomenálních pěvců, jako Sisa Sklovská nebo Vladimír Hron, zněly vyloženě falešně, nebo nebyly slyšet vůbec. K tomu, abychom neodešli po první půlce, nás přesvědčil příběh, který se sice nerozjížděl nijak závratným tempem, ale překvapivě se hodně držel literární předlohy. Začalo nás zkrátka vnitřně zajímat, jestli téma muzikál opět zmrší happy endem, jako tomu bylo u Golema, kde jste mohli slyšet slovo „láska" snad dvacetkrát v jedné větě.

Sisa SklovskáZůstali jsme a vyplatilo se

Na druhou polovinu jsme si přesedli na vyhrazená místa v první řadě a všechno se, jako mávnutím kouzelného proutku, proměnilo. Lukáš Vaculík v roli inkvizitora Bobliga přestal připomínat vyděšeného Hurvínka s uštěkanou fistulí, hrál totiž geniálně tváří, do které jsme mu předtím neviděli. I jeho hlas se rázem usadil do normálu, stejně tak jako všechny ostatní - tady bylo zkrátka nazvučeno dobře.

 

 

Tanečním kreacím jsme náhle museli smeknout, protože nastoupily hrbolaté pekelné příšerky, které se na pódiu různě kroutily a plazily, až nám někdy připadalo, že snad postrádají lidské klouby. Úžasně zatančila i Gloria Fricová v roli podmanivé Smrti s dlouhými rukávy ze stuh. Když už jsme u těch dlouhých stuhových rukávů, pochvalu si zaslouží i výtvarník Roman Šolc, který je autorem překrásných kostýmů.

Co nás ještě zaujalo?

Minimalisticky pojatá scéna nepůsobila vůbec prázdně a nápad s jejím přestavováním temnými postavami v kápi za ponuré hudby nám přišel moc fajn a hodně dodal celkové atmosféře představení.

Kladivo na čarodějnice

Pěvecké výkony Sisy Sklovské v roli hraběnky, Oldřicha Kříže v roli děkana, Markéty Zehrerové v roli Zuzany a Vladimíra Hrona v roli faráře byly opravdu fenomenální, stejně jako herecký výkon hrbáče v podání Vladimíra Marka. Nezapomenutelná je večeře, při níž se napchává inkvizitor s farářem a hrbáč jim jako pes sedí u nohou a bere na povel jídlo ze stolu.

Když už mluvíme o muzikálu...

Tak tedy muzika. Muzika Pavla Holého a Milana Levého nás nijak neurazila, ale ani nijak nenadchla. Líbily se nám temné motivy, ale abychom si ji zpívali cestou domů, to se nestalo. Z hlediště zazněl názor, že je příliš jednoduchá. My ho nesdílíme, protože právě jednoduché motivy člověku utkví v hlavě hned na první poslech. Hudba je tedy dobrá, ani příliš jednoduchá, ani příliš složitá, ale nijak nevybočuje z řady.

Vladimír MarekA samozřejmě pointa!

Čekali jsme jako na trní. V hlavě se nám rýsovala scéna, ve které kat osvobozuje Zuzanu a děkana Lautnera a oni spolu utíkají vstříc lásce a milenecké vášni... naštěstí to ale celé dopadlo dobře. Tentokrát se muzikáloví tvůrci opravdu drželi předlohy, což jim slouží ke cti. K žádnému happy endu nedošlo a my jsme si tak mohli vychutnat silný příběh dosytosti.

Naše hodnocení?

Kdybychom jako bernou minci brali pětihvězdičkové muzikály Jesus Christus Superstar, Kočky nebo Evita, tak se jim v našem soukromém českém rybníčku stále nejvíce přiblížil Dracula, který by si od nás vysloužil hvězdiček také pět. Kladivo na čarodějnice hodnotíme čtyřmi hvězdičkami, vyzdvihujeme příběh, kostýmy a kvalitu obsazení, která nestaví na slávou ověnčených jménech. Hvězdička do mínusu je za mizerné nazvučení horních řad a občasné jazykové škobrtnutí v jinak pěkných písňových textech Jana Krůty.

Foto: Divadlo Milénium

 

Soutěž o vstupenky!

Vyhrajte lístky na muzikál Kladivo na čarodějnice:
ZDE! (klikni)

 

Půjdete na Kladivo na čarodějnice? Chodíte na muzikály? Jaký muzikál je ten váš nejoblíbenější?

Reklama