Byla jsem včera na natáčení Vodopádu Tomáše Hanáka. Příjemně mě překvapil. Pořad i moderátor. Čekala jsem větší agresivitu a zahánění hostů do úzkých. Místo toho jsem se dočkala přjemného povídání jako u babičky na zápraží. Následuje rozhovor, který mi Tomáš poskytl v okně své šatny, kde kouřil a pil horký čaj. Měl totiž pořádnou rýmu.


Co má pořad společného s vodopádem? (Čekám rychlost a pád…)

Je to spíš slovopád. Je to talk show, takže tam padají slova a formát je časově omezený. Takže je mi líto, že zrovna dnešní pořad neměl třeba hodinu, protože se Sárou Saudkovou a Mirou Žbirkem to bylo zábavné (nevím, jak bude pro diváky). Bylo to milé.

 

Bavíte se pro sebe, aby se vaše kreativita měla kam rozpínat? Nebo více sledujete, co tomu řeknou diváci?

To je docela trabl. Kdybych tak to dělal jen pro sebe a bylo by mi úplně fuk! Mně je úplně jedno, co si řekne soused. Je mi jedno, jaká bude sledovanost. Kdyby byla 3 diváci, je mi to jedno. Jde mi o to, aby mí nejbližší nenabyli dojmu, že to dělám jen pro peníze. Že to má aspoň malinko smysl.

 

Je to vždycky tak pohodový pořad jako byl dnešní? Mně to přišlo jako povídání s babičkou na zápraží…

Všichni už opravdu zjistili, že po mně nemůžou chtít něco podobného jako od Honzy Krause. Nejsem takhle vybaven, nikoho se nechci nijak dotknout. Ačkoli leckdy ti lidé mají temná zákoutí a občas by si někdo to popíchnutí zasloužil, ale já na to nemám náladu. Dávám přednost zábavě a volím otázky směřující spíš k absurditě, nadsázce. Chci aby to byla spíš hra.

 

S tím souvisí, zda si osobnosti do pořadu vybíráte vy? Jestli se vám s nimi bude dobře pracovat...

Jsou tady zájmy více subjektů – Primy a Oskara, a já jsem rád, že - a zase se vracím k Sáře Saudkové a Mirovi, to jsou hosté, které vidím rád. Samozřejmě bych nerad, aby tam byly čtyřikrát dvě miss nebo vicemiss České republiky. Pak už opravdu otázky docházejí, protože je to všechno na jedno kopyto. Myslím, že by se to nemělo řídit žebříčkem popularity showbysnysu, ale zajímavostí hostů a těch je dostatek, i když nejsou mediálně provaření z titulních stránek týdeníků barevných, pestrobarevných…s přílohou zatavených střevíčků, které dostanete k výtisku zdarma.

 

Protože jsme ženský magazín, tak to trošku odlehčím. Souhlasíte s názorem Sáry Saudkové, co se týče nevěry? (Sára Saudková mluvila o tom, že nevěra je vlastně jen jakási výměna pachů a vůní a že jako manželka není majetek.)

Já myslím, že je to důvod k velké pýše, že si člověk sám sebe váží. Bohužel, bohužel a ještě jednou bohužel jsem si v životě ověřil, že ta nevěra, jakkoli na ni člověk časem dokáže částečně zapomenout, je to škraloup, šrám, je to jizva na vlastní důstojnosti. A neřku-li je to i zrada toho druhého. Já nevím, co s tím. Bylo by krásný, kdyby lidi dokázali být věrní, ale mám strach, že v současné době je leckdy doporučovaná nevěra jako léčba manželského stereotypu – to je pro mě naprosto nepřijatelné. Já jsem v tomto staromilec, uvědomuji si to. Chápu, že mladí, dynamičtí lidé mohou mít jiný názor.  (Ale to snad… vypadám tak? Naznačila jsem snad něco? Bylo to opravdu upřímné?)

 

Miro Žbirka byl v očích médií označen jako Pohodář, doma méně. Články o vás jsou plné slov jako jiskřivý, originální, kontroverzní. Jaký jste doma?

Já jsem kakabus. Nejsem doma jiskřivý, připadám si úplně zatuhlý. Vlastně tupý! Čím více jsem na veřejnosti nucen myslet rychle, pohotově, tak doma relaxuji. Organismus zkrátka nedokáže být tři čtvrtiny dne v pohotovosti. Taky je mi líto, že dochází k takovým změnám, že jsem doma málomluvný a pomalý, šoupu tam těmi papučemi, pak zazvoní telefon a volá mi někdo z oblastí tady toho showbysnysu a já najednou mluvím rychle a jsem zábavný. A zavěsím – a zase. Jen se synkem se musím přinutit myslet rychle, protože jemu to rychle pálí.

 

 

Dnešní téma magazínu Žena-in je „Co nám dává a bere televize“. Takže co vám dává a co vám bere?

Bere toho strašně moc! Zcela zásadně nám bere čas. Bere nám soukromí tím, že nám leze svým hlasem a obrazem do domácností. Bere nám děti, které pak sedí u televize. Bere nám fantazii, protože nám ukazuje věci, které bychom mohli jen číst a poslouchat. Bere nám peníze, bere nám zážitek z velkého plátna, bere nám iluze. Formou reality-show nám bere poslední naděje, že člověk je ještě hoden označení pán tvorstva. Opravdu!

A co nám dává? Velké kulové!! (Do závorky mám dát, že možná nějaký naučný pořad by se dal zařadit mezi dary, ale i tohle by se dalo nahradit četbou).

 

Označil byste to „krizí nadvýroby?“ (Zaznělo ve Vodopádu v souvislosti s reklamou a přehlceností informacemi.)

Ano.

 

Co si myslíte o ženách? Zejména o těch, co jsou IN?

Já jsem natáčel dva měsíce film v nákupním centru. Ta unifikace diktovaná módou se mění velmi rychle. Znamená to, že je třeba nakupovat a vydělávat peníze jen proto, aby člověk udržel krok a byl IN. Když jsem viděl na chodbách ženy, které byly TAK zaměnitelné od hlavy až k patě, tak to bylo vlastně smutné. A já se pak divím, že když kostyméři obléknou ženu do dobového oblečení, jaká je to změna. Ženskost vystoupí v prostých šatech nesrovnatelně víc (omlouvám se), než v té kombinéze doby. Pevně doufám, že než dojde k zániku civilizace, dojde ke vzpamatování plemen mužů a žen a vše se vrátí do normálních dimenzí, kdy žena bude symbolem půvabu, díky tomu, co je.

Žena IN je pro mě dynamická mladá žena.  Chápu, že po letech nadvlády mužů přišel čas to nějak vyrovnávat, ale přijde mi to jako druhý extrém. Muži začínají mít z žen strach.

 

Myslím, že by zrovna ženu-in zajímalo, jakou ústní vodu používáte, kterému zubnímu kartáčku dáváte přednost a jestli bělíte, zda spíte při otevřeném okně, kdo vás obléká…

Bojím se, že by to leckterou ženu-in zajímalo, ale zároveň se bojím, že v tomtéž okamžiku tato žena přestane zajímat mě.

 

Děkuji za rozhovor.

Já také děkuji.

Reklama