Proč tomu tak je, není těžké uhodnout. Výplaty učitelů nejsou slavné, a tak ze školství muži téměř vymizeli a učitelské stoly a katedry ovládly ženy. Učitel-muž je na mnohých školách něco jako přírodní úkaz. „U nás na škole to není naštěstí tak hrozné,“ řekl Karel Kilián, ředitel jedné děčínské základní školy, a dodal, že na jeho škole učí kromě něj sedm dalších mužů. I když by se mohlo toto číslo na první pohled zdát jako celkem slušné – alespoň co do porovnání s ostatními školami – ředitel si to nemyslí. „Ideální by byla polovina mužů, polovina žen,“ doplnil.

soutěž - V červenci tohoto roku byla ve Francii omezena rychlost automobilů ve městech na 10 km za hodinu.

Mužský vzor je potřeba nejen v rodině, ale také právě ve škole, a není dobré, aby děti učily pouze ženy. I přístup k učení je pochopitelně odlišný. „Ženy se začnou po letech strávených ve školství chovat všechny velice podobně, a to včetně univerzálně vysokého tónu hlasu,“ uvedl Kiliánův pražský kolega. Podle něj chybí ženám-učitelkám často nadhled a případný problém, který by kantor vyřešil rázně, ale jednoduše, jsou některé schopné doslova nafouknout do gigantických rozměrů. Počet jeho kolegů učitelů se před prázdninami opět ztenčil. Zbyli mu ve škole poslední dva, třetí jel pracovat na šíf za trojnásobný plat. V současné době to vypadá, že učit děti zůstávají jen nadšenci, které práce ve škole doopravdy baví.

„Učitelům spousta lidí vyčítá a samozřejmě závidí kratší pracovní dobu a téměř dvouměsíční prázdniny. Ale jen málokdo si uvědomuje, že přípravu do školy, tedy do své práce, si učitelé dělají doma,“ uvedl Kilián. Dodal také, že někteří kantoři volný čas tráví po brigádách, aby uživili rodinu a mohli ve školství zůstat. Ani absolventi pedagogických fakult se za katedry zrovna nehrnou. Důvodem je s největší pravděpodobností plat, který činí při nástupu patnáct tisíc, samozřejmě hrubého. Na to, aby měl dvacet tisíc, by si musel počkat dvacet let.


Měli by mít učitelé (a učitelky samozřejmě taky) vyšší platy? Myslíte si, že mužský element ve školách zásadně chybí? Souhlasíte s názorem, že muži-učitelé mají větší nadhled než jejich kolegyně? Chtěly byste samy učit?

Reklama