Stává se vám, že se často vzbudíte kvůli partnerovi, který neustále odbíhá na toaletu? Změnil se i váš rodinný život – na výletě jste nebyli už nějaký ten pátek a kina, divadla nebo koncerty jsou u vás tabu? Za touto změnou možná stojí začínající problémy s prostatou.

Prostata neboli přídatná pohlavní žláza je mužský pohlavní orgán pod močovým měchýřem. Slouží k produkci sekretu, který je součástí ejakulátu a má vliv na životaschopnost spermií. S věkem dochází u mužů k větší produkci estrogenu a postupně tedy ke zvětšování prostaty.

prostata

Nejde o problém, se kterým se setkávají jenom staří muži. Mnohem častěji se se zvětšenou prostatou potýkají i čtyřicátníci. Zvýšenou pozornost by tomuto onemocnění měli věnovat muži s cukrovkou, zvýšeným krevním tlakem, obezitou a také ti, kteří mají všeobecně špatné stravovací návyky a životní styl.

Prvotní příznaky zvětšené prostaty

Zvětšená prostata je pro muže nepříjemná zejména vzhledem k tomu, že obemyká močovou trubici a způsobuje nepříjemné problémy s močením.  Většina mužů však ani nepozná, že má nějaký problém. Komplikace s močením, jimiž se zvětšená prostata vyznačuje, přikládají zvyšujícímu se věku a brzy si na ně zvyknou. Případně o komplikacích mlčí, jelikož se za ně stydí.

Často tak musíme vzít iniciativu do vlastních rukou. Pokud jste si v poslední době všimla, že váš partner tráví mnohem více času na toaletě, můžete začít jednat. Nenápadně se optejte na příznaky, kterými se zvětšená prostata projevuje.

Patří mezi ně:

  • Namáhavé a zdlouhavé močení
  • Slabý proud moči
  • Zvýšené úsilí při močení
  • Pocit nedostatečné vyprázdněnosti – častější nutkání
  • Zvýšená potřeba močení v noci tzv. nykturie

Příznaky zvětšené prostaty však nemusí být jediným problémem, se kterým se váš partner může potýkat. Nedostatečné vyprazdňování močového měchýře může totiž vést k dalším nepříjemnostem jako zánětům, vzniku močových kamenů a někdy až k nepříjemné inkontinenci.

Jak na péči o jeho prostatu

Pokud je vašemu partnerovi více než 45 let, měla byste ho přesvědčit k návštěvě urologa. A to i v případě, že se u něj zatím žádné prvotní příznaky neprojevují. Vyšetření prostaty nepatří k těm nejoblíbenějším, jelikož se provádí konečníkem a spousta mužů se mu tak záměrně vyhýbá.  Bude to tak z vaší strany určitě vyžadovat hodně taktiky a trpělivosti.

Pokud jste první příznaky zpozorovala, zaměřte se na změnu jeho životního stylu. Připravte svému partnerovi takové prostředí, ve kterém se nebude zbytečně stresovat. Zpestřete jídelníček a naplánujte si sportovní odpoledne nebo víkendy. Vymyslete aktivitu, která vás oba bude bavit a začněte žít aktivním životem.

Prostenal

Další volbou pro ty, kteří chtějí začít pečovat o svou prostatu včas, jsou doplňky stravy,  které obsahují rostlinné extrakty. Hledejte přípravky s obsahem saw palmetto a kopřivy dvoudomé. Mezi nejoblíbenější produkty dlouhodobě patří Prostenal FORTE.

Prostenal FORTE má vysoký obsah saw palmetta a stačí tak užívat 1 tabletu denně. Navíc je doplněn o výtažek z kopřivy dvoudomé, která podporuje vylučovací funkci ledvin a pomáhá zachovat normální funkci močového ústrojí. Pro udržení normální hladiny testosteronu v krvi obsahuje Prostenal FORTE ještě zinek.

Postarejte se o partnerovu prostatu ještě dnes. Více informací o problémech s prostatou a účinné prevenci naleznete na www.prostenal.cz

Prostenal

Reklama