Studie kdysi prokázaly, že ženy v práci dodržují hygienické zásady na pracovišti méně nežli muži. Australská výzkumná společnost dokonce zjistila, že ženy si po použití toalety nemyjí ruce, i když doma tento návyk dodržují. Muži mají navrch i co se týče péče o záchodové prkénko. 77 % mužů ho očistí, než si na něj sedne, což prý udělá jen 59 % žen.
5e78af942b0e4image.png
Foto: Shutterstock

Můžou za to instinkty

Psycholožka Emma Kenny si situaci vysvětluje tím, že muži mají instinkty, které je vedou k teritoriálnímu chování. Jen málo z nich by tedy přeneslo přes svou hrdost, že by usedli na prkénko označkované někým jiným. Z vlastní zkušenosti se na veřejných dámských záchodech občas stydíme za to, že jsme ženy. I přes to všechno je však mužské pohlaví považované za nechutnější. Ale proč?

Nechutenství k člověku nepramení jen z hygienických návyků, ale ze společenských stereotypů. Někteří muži vyvolávají v ženách nechutenství, i když jsou jinak čistí jako „slovo boží.“ Podle disgustologa Vala Curtise je z průzkumů častější, že ženy znechucují muži než obráceně, i když mají muži ve společnosti lepší hygienické návyky. Zvrat paradoxně přichází doma.

Zboření stereotypů

Muži si doma nemyjí po záchodě ruce a vesele nechávají na prkýnku stopy. Pokud bychom se držely myšlenky s teritoriálním instinktem, mohlo by to být kvůli tomu, že nemají potřebu někomu dokazovat, že se jedná o jejich záchod. Ať je to jakkoliv, ženy následně posílají skrze své kamarádky informaci o tom, že je jejich muž „prase“, a tak se tvoří stereotyp: Muži dodržují hygienu méně než ženy. Přitom to vypadá, že se liší akorát naše vnímání potřeb. Ženy zkrátka pečují přímo o své teritorium, zatímco muži ho rozšiřují a snaží se vyhrát. Dokud není jejich vlastní teritorium ohroženo, není potřeba starat se o zlepšení. Pokud tedy potřebujete, aby se hygienické návyky vašeho protějšku zlepšily, zkuste pozvat na návštěvu kolegy z práce.

Čtěte také:

Zdroj: psychologytoday.com, Tři eseje o teorii sexuality, Sigmund Freud

Reklama