Teď tu pro vás mám zajímavou informaci o mužích. Podle tiskové zprávy devět z deseti mužů uvažuje o tom, být na rodičovské, a každý desátý na rodičovskou chce. Čeští muži si přejí navázat se svými dětmi intenzivní vztah. V realizaci jim ale brání finanční důvody.

Aktivní otcovství je v České republice stále rozšířenějším fenoménem. Dle exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) mají čeští muži nezanedbatelný zájem o intenzivní vztah se svými dětmi od nejútlejšího věku a o nástupu na rodičovskou dovolenou uvažuje 90 % mužů. Nejvýznamnější bariérou bránící mužům zůstat s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené je finanční nevýhodnost.

Z výzkumu vyšly zajímavé výsledky, které prokazují reálný zájem Čechů o aktivní otcovství,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z LOM. A dodává: „Za nejzajímavější považujeme, že 9 z 10 mužů uvažuje o tom, že by zůstali na rodičovské dovolené, pokud by se jim dnes narodilo dítě a každý desátý muž mezi 20 a 55 lety je o svém nástupu na rodičovskou přesvědčen.“ Hlavními důvody pro toto rozhodnutí jsou u poloviny těch, kteří o rodičovské uvažují, potřeba navázání intenzivního vztahu s dítětem a touha vyzkoušet si tuto pro muže stále ještě netradiční roli. Další důležitou motivací je pro muže snaha umožnit manželce bezproblémový nástup do práce.

Peníze a kariéra

Naopak největší problémy mají čeští muži v takovéto situaci s reálným poklesem rodinných příjmů, protože většinou přinášejí do domácnosti hlavní finanční obnos, dále se bojí, že by přišli o práci nebo nechtějí obětovat karierní postup. „Tyto vesměs ekonomické důvody jsou v naší společnosti dobře pochopitelné. LOM proto v rámci projektu Táta na plný úvazek pomáhá mužům tuto situaci řešit například podporou rozjezdu podnikání. Spouštíme také specializovaný web Tatanaplnyuvazek.cz, který má otcům pomoci v nástupu na rodičovskou a se všemi s tím spojenými problémy,“ říká Talpa. Na webu zájemci najdou užitečné informace pro otce na rodičovské i pro ty, kteří o nástupu teprve uvažují, ale i rady pro zaměstnavatele uvažující o této problematice.

Čeští muži již dnes nevnímají rodičovskou dovolenou jako něco pro muže ponižujícího, ale jako možnost a cestu jak navázat s dítětem užší a pevnější vztah. V reálném životě však zatím společenské bariéry převažují nad dobrým úmyslem.

Zdroj: tisková zpráva

Reklama