Je to více než rok, kdy se u nás objevila kontroverzní výstava preparovaných lidských těl a orgánů The Bodies. Hned po jejím skončení byl přijat zákon, který další podobné výstavy zakazuje. Pokud jste, byť jen ze zvědavosti, jak moc nechutné to bude, chtěli výstavu navštívit, ale nestihli jste to, možná si to teď vyčítáte. Nemusíte. Existují expozice, vedle nichž bude i The Bodies vypadat jako slabý odvar.

Mütter muzeum, muzeum lékařských a patologických zvláštností a kuriozit, najdete v americké Philadelphii. V tomto muzeu si můžete prohlédnout fotky různých anomálií či voskové figuríny různě postižených lidí nebo částí těla. Z jedné vitríny se na vás bude dívat ohořelý člověk, o kousek dál si zase můžete prohlédnout sbírku lebek a dalších kostí.

 

Jako zlatý hřeb prohlídky můžete navštívit místnost s nepřeberným množstvím vypreparovaných embryí v různých stádiích vývoje s různými vadami, nenarozených siamských dvojčat a všelijakých orgánů zdravých i poškozených.

 

Další muzeum smrti je ještě drsnější. Můžete ho navštívit v Bangkoku – hlavním městě Thajska. Tady nejsou k vidění jen patologické anomálie. Ve formaldehydu se tu „povaluje“ řada těl. K vidění je i mumifikovaný sériový vrah, který své dětské oběti pojídal.

 

Pro toho, komu by se to snad zdálo málo, jsou ještě připraveny fotografie vražd, sebevražd či dopravních nehod. Je snad zřejmé, že toho muzeum nepotřebuje žádnou zvláštní reklamu, celé muzeum je totiž reklama sama o sobě a denně sem proudí davy možná trochu zvrácených zvědavců.

Byla jste se vloni podívat na výstavě The Bodies? Zavítala byste do takového muzea?

Reklama