Po toulkách po Pardubickém kraji se můžete dozvědět mnoho zajímavých informací o historii kraje a jeho tradicích. Mnohá řemesla si můžete připomenout v muzeích, které jsou rozeseté po celém regionu. Jaká byste neměli minout?

Procházka mezi roubenými domy v Souboru lidových staveb Vysočina

vysočina

Jedinečné muzeum v přírodě, které vám pomůže navodit atmosféru dob dávno minulých – tak, jak ji znáte například z obrázků Josefa Lady. To je Soubor lidových staveb Vysočina, který tvoří tři místa. Hlavní část muzea v přírodě se nachází na Veselém Kopci, dalším souborem je čtvrť Betlém v Hlinsku a vodní hamr ve Svobodných Hamrech. Na Veselém Kopci i v Betlémě jsou pravidelně pořádány programy přibližující tradice lidové kultury. Na Betlémě si můžete prohlédnout stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám na Hlinecku, které jsou zapsány v seznamu UNESCO.

Víte, jak se vyrábí dýmky? V Proseči naleznete odpověď

dýmky

Dýmkařství má v Proseči velmi dlouhou tradici, která zde pokračuje, stále zde sídlí jediná průmyslová továrna na výrobu dýmek u nás. O historii výroby dýmek se můžete dozvědět více v místním muzeu, které se nachází na náměstí města Proseč. Prohlédnete si zde jedinečnou sbírku dýmek z Prosečska, ale naleznete zde i exponáty z celého světa a dozvíte se, jak se dýmky vyráběly a dodnes vyrábí.

Muzeum v Letohradu přibližuje historii řemesel

Letohrad

Plochou 1 750 metrů čtverečních je Muzeum řemesel Letohrad největším muzeem svého druhu v České republice. Zahrnuje přes 50 ucelených expozic řemesel a živností. Kromě relativně známých profesí prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější expozice patří mechanické dílny, pilnice se třemi historickými funkčními katry, historická vozovna nebo zubní a gynekologická ordinace.

letohrad

pardubicePerník je symbolem pardubického kraje a má i své muzeum
Jedním z tradičních symbolů Pardubického kraje je i sladké pečivo s více než staletou tradicí – pardubický perník. Nedaleko Pardubic, pod Kunětickou horou, dokonce najdete také oblíbenou Perníkovou chaloupku a Muzeum perníku.

V Chrudimi může být loutkohercem každý

loutky

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi sídlí v krásném renesančním domě, který postavil chrudimský měšťan Matěj Mydlář v letech 1573 - 1576 a jeho syn Daniel k němu přistavil věžičku v podobě minaretu. Vstoupíte zde do magického světa loutek, které ožívaly v rukou loutkařů, dozvíte se o historii českého i světového loutkařství a můžete si i sami vyzkoušet jaké to je vdechnout loutkám život. České loutkařství bylo pro svoji unikátnost zapsáno na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Muzeum Českého karosářství ve Vysokém Mýtě

museum

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě představuje věhlasnou českou tradici výroby automobilových karoserií. Automobilový design je zde tradičně spojen s rodinnou firmou Carrosserie Sodomka, která se ve 30. letech proslavila výrobou elegantních karoserií pro nejrůznější světové a československé značky.

Muzeum obuvi a kamenictví ve Skutči

obuv

Ve stálé expozici muzea ve Skutči je představena historie dvou řemesel typických pro skutečsko: obuvi a kamenictví. Součástí prohlídky muzea je také venkovní expozice, která se věnuje těžbě a zpracování kamene a návštěvníci se mohou procházet fiktivním lomem.

Za krásou a ušlechtilostí koní do Slatiňan

slatiny

Hipologické muzeum ve Slatiňanech je součástí zámeckého areálu, sbírka je svým rozsahem a tematickým zastoupením nejrozsáhlejší v Evropě. Jednotlivé expozice se představují v 34 místnostech.

Světnička Bohuslava Martinů v Poličce

litomyšl

Do Rodné světnička Bohuslava Martinů v Poličce můžete vystoupat po 194 schodech, světnička se nachází ve věži kostela sv. Jakuba. Průvodci v dobových kostýmech umožní návštěvníkům nahlédnout do života rodiny pověžného a do mladí českého skladatele a jeho nejbližších.

Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani Regionální muzeum v Litomyšl, toto muzeum provozuje také Rodný byt Bedřicha Smetany v budově bývalého zámeckého pivovaru. Neméně zajímavé je také Východočeské muzeum v Pardubicích, které sídlí v budově pardubického zámku, který byl vyhlášen kulturní památkou.

Přečte si na našem magazínu také: