Chřipka je náhle vzniklé infekční onemocnění vyvolané chřipkovým virem, který napadá převážně dýchací cesty, a projevuje se z počátku horečkou, celkovou slabostí a bolestmi svalů a kloubů. Některé z těchto příznaků se však mohou vyskytnout i u jiných virových onemocnění, která jsou v letních měsících běžná. Lidé si často pletou chřipku s nachlazením, které má ale jiný průběh – rozvíjí se více dnů a má nižší rizika následných komplikací. Jak tedy rozeznat chřipku od nachlazení?

chripka

Výskyt chřipky je nejvyšší v zimě, a to nejspíše proto, že se lidé shlukují v uzavřených prostorách, což má za následek snazší přenos onemocnění. V létě je riziko nakažení virem chřipky minimální.

V létě může nachlazení nebo lehčí viróza vzniknout například nadměrným používáním klimatizace, která po místnosti šíří nebezpečné mikroorganismy. V teplých měsících jsou rozšířené zejména tzv. Coxsackie A viry a echoviry, vyskytují se i bakterie, jako jsou streptokoky, ale i parazitární onemocnění jako například toxoplazmóza, která se zpočátku může projevovat jako chřipka.

Nezanedbávejte dostatek vitaminů

Léto je vhodným obdobím pro podporu normální imunity. Dopřejte svému tělu dostatek vitaminů, zejména vitaminu C, ale i vitaminů A, B6 a kyseliny listové konzumací čerstvého ovoce a zeleniny. Samozřejmostí by měla být také prevence v podobě očkování proti chřipce.

K léčbě nepříjemných příznaků letních virových onemocnění je vhodné použít lék obsahující paracetamol, který je navíc šetrný k žaludku. Horečku při nachlazení tak účinně snižuje osvědčený Paralen 500, který také pomáhá tlumit případnou bolest hlavy či bolest svalů nebo kloubů. Pro děti od tří měsíců je určena suspenze Paralen SUS a děti od tří let mohou užívat tablety Paralen 125. U dětí s hmotností 7 kg a více, které mají potíže s polykáním, lze případně použít Paralen 100 ve formě čípků.

 

para

Paralen 500, Paralen SUS a Paralen 125 jsou léky k vnitřnímu užití. Paralen 100 je lék k zavedení do konečníku. Všechny obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Reklama