pohovor-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Některé společnosti automaticky zvýšily platy alespoň o míru inflace, která byla avizovaná na začátku roku (dnes už víme, že ani to nestačí). Většina zaměstnavatelů ale ponechala platy na původní úrovni. Je pochopitelné, že v náročných časech si všichni utahujeme opasky, šetří firmy, šetří rodiny. Zároveň ale není důvod, abyste o zvýšení platu alespoň nezkusili požádat.

Síla argumentů
Samozřejmě, že je potřeba se na něco takového dobře připravit. Přijít pouze jen tak za vedoucím a říct, že chcete víc, protože je všechno drahé, nebude stačit. Mějte proto v rukávu několik argumentů. Například uveďte co nejpřesněji, jak velmi se změnila vaše náplň práce proti minulosti – děláte více práce, případně více odborných činností a tomu by měla odpovídat i vaše odměna. Nebo ještě lépe, čím konkrétně jste přínosem firmě, v čem by se bez vás neobešli. Určitě je dobré vědět a potom zargumentovat i to, o kolik chcete plat zvýšit – buď přesnou sumu, nebo procenta.

Vhodný čas a místo
Jedním z klíčových faktorů, které rozhodnou o tom, zda uspějete nebo ne, je to, abyste byli vyslechnuti, vaše argumenty byly pochopeny a aby padly na úrodnou půdu. „Nedoporučuji čekat na osobu, kterou chcete požádat o zvýšení platu, jen tak na chodbě bez předchozího dohodnuté schůzky a už vůbec ne ji požádat o krátký rozhovor, když na ni narazíte někde ve firmě,“ radí PhDr. Roman Kučera, PhD., výkonný ředitel personální agentury MAXIN´S Group. „Takové setkání je třeba si předem dohodnout a potom na něj přijít včas a připravený.“

Podle něho se občas stane, že o plat žádáme člověka, který o tom nemůže rozhodovat. Každá firma má svoji hierarchii a každý člověk v ní svoji náplň práce. Proto choďte za tím člověkem, který má oprávnění vyslechnout si vás a váš požadavek buď tlumočit výše, nebo o něm sám rozhodnout. Pokud pracujete ve společnosti s několika stupni řízení, styčným důstojníkem i v otázce platu je pro vás buď váš přímý nadřízený, nebo personalista (v tom případě by měl o vašem plánu hovořit s ním vědět i váš nadřízený). Jít přímo za generálním ředitelem nebude v tomto případě dobrý tah.

Výhoda nového zaměstnání
Aktuálně jsou ve výhodě právě lidé, kteří hledají nové zaměstnání. Jelikož je na trhu práce nedostatek lidí, mohou si více diktovat, za kolik jsou ochotni dělat to, co od nich potencionální zaměstnavatel vyžaduje. Vyjednat si dobrý nástupní plat bývá často jednodušší než potom dosáhnout jeho zvýšení například po zkušební době. Myslete na to, když budete reagovat na pracovní inzeráty.

Zároveň platí, že peníze nejsou vše. Za cenné se považuje i příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv a benefity, které nejsou vždy vyjádřeny cifrou na výplatní pásce. Jakýkoliv benefit, který zlepší váš pocit z práce, je plusem. Ale bez toho, abyste se o jeho získaní aspoň pokusili, zřejmě nedostanete navíc vůbec nic.

Shrnutí pěti kroků, jak požádat o zvýšení platu:
1. Mějte promyšleno, o kolik chcete přidat (přesnou sumu nebo procenta).
2. Mějte připravené argumenty, kterými přesvědčíte nadřízeného, že si zasloužíte víc (to, že ceny všeho jen stoupají, není ten správný argument).
3. Dohodněte si schůzku se správným člověkem (který má opravdu kompetence k případnému zvýšení platu) a přijďte na ni připraveni.
4. Argumentujte věcně a klidně. Plat se dá zvýšit i jinými způsoby než jen změnou sumy na výplatní pásce.
5. Pokud neuspějete a opravdu odmítáte pracovat za peníze, které vám dávají, hledejte si novou práci. Pokud využijete služby personální agentury, mnohé dohadování o pracovních podmínkách včetně platu vyřídí za vás.

Zdroj: Personální agentura MAXIN´S Group, PhDr. Roman Kučera, PhD, ForbesOrange academy

Reklama