Rakovina prsu je jedním z nejčastějších nádorů, který postihuje čím dál větší procento lidí. Na druhou stranu i úspěšnost léčby se neustále zlepšuje. Mimo jiné proto, že lidé o riziku nádorů vědí a k lékaři se dostanou dříve. Co je v prevenci rakoviny prsu nejdůležitější a dá se jí vůbec předejít zdravým životním stylem? Odpovídá primářka onkologického oddělení MUDr. Katarína Petráková.

O rakovině se mluví jako o „metle lidstva“ nebo „vládkyni všech nemocí“. Co stojí za její výjimečností?
Hrozba smrtí. Přestože se v dnešní době u solidních nádorů léčba posunula a mnozí lidé se vyléčí, většina lidí má rakovinu spojenou se smrtí. Říká se, že každý třetí onemocní a každý čtvrtý umře. Máme ale spoustu vyléčených lidí a už se nejedná o takovou hrozbu jako před dvaceti nebo třiceti lety.

cancer

Čím je specifická rakovina prsu, kterou se zabýváte?
Za poslední dvě dekády došlo k obrovskému posunu. Pacientka, která onemocní dnes, žije přibližně dvakrát déle než ta, která onemocněla před dvaceti lety. Posun vidíme jak u časných stadií, tak u těch pokročilých, metastatických, kde pacientku často vyléčit neumíme, ale umíme významně prodloužit dobu přežití. A to při zachování velmi dobré kvality života. Kdybyste ty ženy potkal mimo náš ústav, nepoznal byste, že jsou léčené pro nádor.

Nejúčinnější obranou před většinou onemocnění bývá prevence. Lze se vhodným životním stylem vyhnout i rakovině prsu?
Jednoznačnou příčinu, která existuje třeba u vztahu nádoru plic ke kouření nebo toxickým látkám, označit nelze. Velký vliv má prostředí, ve kterém žijeme: právě proto se jedná o nejčastější nádorové onemocnění žen ve vyspělých zemích. Roli hraje životní styl a málo pohybu. Řada studií prokázala, že vyšší riziko mají pacientky s vyšším body mass indexem a menší pohybovou aktivitou.

Existují i nějaké další rizikové faktory?
Částečně se na riziku může podílet i hormonální léčba, která byla dříve ženám předepisovaná v masivním měřítku. A samozřejmě genetické faktory – ty mohou být příčinou nádoru prsu asi v pěti procentech případů – a to i ve velmi časném věku.

Těm ale zdravým životním stylem předejít nelze. Mohou ženy riziko onemocnění snížit i dalšími způsoby?
Všem ženám doporučujeme samovyšetřování – a to hlavně těm, které se nachází mimo screeningové programy, tedy ženám mladším 45 let. Ty často přijdou samy, že se mění tvar prsu, vtahuje bradavka, všimnou si zarudlé kůže… Najdou na prsu něco, co tam předtím nebylo. Doporučujeme tedy znát svoje prsa, prohmatat je – a pokud se mění, měl by je prohlédnout obvodní lékař nebo gynekolog. Platí to i obecně. Člověk by měl své tělo znát, a pokud se někde třeba udělá znaménko, měl by to řešit. Většinou se o nádor nejedná – ale je dobré vědět, co se v těle děje.
Tímto způsobem je možné odhalit jen hmatné nádory. Co s těmi, které nahmatat nejdou?
Ty je možné odhalit v rámci preventivních programů pro pacientky s vyšší rizikovostí. Ženy, které mají například dědičné předpoklady, zveme na pravidelná preventivní vyšetření do specializovaných screeningových center. Také mohou dostat žádanku k vyšetření od obvodního lékaře nebo gynekologa.

S kolegy jste vydala brožuru Co by měly ženy vědět o prevenci rakoviny prsu. Mohla byste z ní vybrat jednu nejdůležitější informaci, která by se měla dostat ke každé ženě?
Když se rakovina prsu zachytí včas, je vyléčitelná. Proto je důležitý screening a prevence.

A pokud se léčba nezdaří? V seriálu Borgen (Vláda) onemocní rakovinou prsu fiktivní dánská premiérka Birgitte Nyborgová – a krátce po ukončení léčby se domnívá, že se jí nádor vrátil. Co lze čekat v takovém případě?
Pokud se nádor vrátí opět v prsu, je možné jej řešit operačně a pacientku vyléčit. Pokud se vrátí ve formě vzdálených metastáz, vyléčitelný už není. Pořád ale ženu umíme léčit, a to i po léta! Záleží samozřejmě na stavu pacientky i druhu nádoru. Ženy s některými typy chronického onemocnění ale léčím i deset dvanáct let.

Autor: uLékaře.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama