Na Vánoce už budeme moci volně cestovat po Evropě bez hraničních kontrol. Česká republika se totiž od 21. prosince stane další zemí, která se připojí k Schengenskému prostoru. Spolu s námi budou moci tuto událost oslavovat i Slováci a další země, které v roce 2004 vstoupily do Evropské unie. Jen s výjimkou Kypru. Do Schengenu by se mělo v průběhu roku 2008 připojit i Švýcarsko.

 

Ekonomické okénko
Ještě nějakou dobou jsme na sebe mohli být hrdi. Naše měna posilovala, nezaměstnanost se snižovala a pro naši ekonomiku to vypadalo více než dobře. Teď však přicházejí první rány v podobně inflace. Zdražuje se v podstatě všechno. Nejvíce však potraviny, benzín a cigarety. Ekonomika má letos růst o 5 %, což je oproti západní Evropě výrazně rychlé tempo. Tento rychlý růst je však právě jedním z důvodů inflace.

 

Kdo také uvažuje o zvýšení ceny svých služeb, jsou Dopravní podniky. V příštím roce nás čeká nejen zdražení lístků, ale i kupónů do tramvajenek. Pokud budete ke své přepravě po Praze potřebovat přestupní jízdenku, zaplatíte v roce 2008 třicet korun. Za roční kupón dokonce 5 800 Kč. Do toho se stále můžeme těšit na nestálé jízdní řády, neustálé překopávání vozovek a narvaná metra. Za co vlastně chtějí Dopravní podniky víc peněz?

 

Jedním z důvodů jejich zdražovacího kroku bude určitě růst ceny pohonných hmot, energie a plynu. Nafta se totiž vyškrábala se svou cenou i nad benzín a předpokládá se, že nafta bude zdražovat přibližně o korunu, kdežto benzín jen v řádu desetihaléřů. V zimě bývá přitom cena pohonných hmot obvykle nižší, než v letních měsících. V tomto roce to však očekávat nemůžeme.

 

Cena ropy se totiž vyškrábala k horní hranici 100 dolarů za barel. Pokud to tak půjde dál, hrozí nám ropná krize, jako tu byla například v roce 1973. Možná za to také může neustálý pokles dolaru. Čína totiž oznámila, že bude rozprodávat své devizové rezervy v dolarech, a to americké měně k posílení příliš nepomohlo. Pomáhá to tak euru, které by mohlo nahradit dolar jako nejvýznamnější měna na světovém trhu. Možná by se Bush měl začít starat i o ekonomiku vlastní země než jen o to, co kde mají nebo nemají za zbraně na Blízkém východě.

 

Vyrazíte někam volně na Vánoce? Nebo si budete užívat Vánočních trhů na Staroměstském náměstí či Svoboďáku v Brně? Co říkáte na vývoj české ekonomiky? Děsí vás zdražování pohonných hmot? Byli byste schopní se vrátit zpátky k pravé koňské síle?

Reklama