Stačí jediný nechráněný pohlavní styk (vaginální, anální či orální) s nakaženou osobou, aby došlo k přenosu této zákeřné parazitické bakterie. Pouhým okem neviditelný organismus se do vašeho těla vloudí uvnitř napadené živé buňky. V ní se namnoží, za pouhých 48 hodin ji donutí prasknout a chlamydie tak velmi rychle nakazí i buňky uvnitř vašeho těla. Tam někdy jen přežívají a bez zřejmých symptomů vyčkávají na možnost dalšího šíření infekce na jiného hostitele. Jindy ale způsobí vážná onemocnění.

Za jediný rok se chlamydiemi nakazí na devadesát miliónů lidí, nejčastěji jde o muže a ženy ve věku od 15 do 30 let.

Od zánětu spojivek až k neplodnosti

Sexuálně přenosný (existují například i ty přenosné kapénkami) druh této bakterie se nazývá Chlamydia trachomatis. Přežívá a parazituje v rozmnožovacím ústrojí, kde také páchá často nevratné škody. Napadá buňky děložního čípku a močové trubice, kde způsobuje zánět. Odtud ale může postoupit až do dělohy, vejcovodů či pánevní pobřišnice.

Pokud není infekce léčena, může vést k bolestivé menstruaci, endometrióze, patologickým změnám na děložním čípku, a  až k neplodnosti či předčasnému porodu. Pokud se parazitická bakterie dostane do oka, například jeho promnutím infikovanou rukou, napadne i je a způsobí zánět spojivek.

Chlamydie však mohou přispět také k rozvoji dalších onemocnění, například rakoviny, cukrovky, zánětu kloubů, roztroušené sklerózy, Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci, podlomit mohou i psychiku nakaženého člověka.

Pozor na tyto příznaky

Pokud už se příznaky nákazy chlamydiemi projeví, nemusíte vůbec tušit, že jde právě o ně. Bohužel nejsou vůbec specifické, takže vás tato eventualita nemusí ani napadnout.

  • Mohou vás trápit potíže s močením, svědění pochvy a bílý výtok, krvácení mezi menstruacemi, ale také po pohlavním styku, případně bolest - v podbřišku, za sponou stydkou a při pohlavním styku.
  • Muži mohou mít bělavý výtok z penisu, bolestivá varlata nebo pociťovat bolest v močové trubici a pálení při močení.

Vyšetření je snadné

Přestože existuje v lékárnách volně prodejný test na sexuálně přenosné chlamydie, nejjistější je vyšetření u lékaře. Ten při podezření provede stěr ze sliznice, z děložního čípku nebo z močové roury u mužů. Může vám také odebrat krev.

Léčba existuje

Infekci chlamydiemi je třeba léčit užíváním antibiotik, a to v řádu několika týdnů.

Prevence je základ

Abyste infekci chlamydií trachomatis nemusely vůbec řešit, není radno oddávat se sexuálním radovánkám s neprověřeným partnerem bez spolehlivé ochrany. Tou je kondom. Pokud už vám lékař onemocnění diagnostikuje, je nezbytně nutné kontaktovat své předešlé sexuální partnery. Ti jím mohou trpět a přenášet ho dál, aniž by se u nich samotných nějaké příznaky objevily.

Čtěte také:

Reklama