V rámci našeho tématu Bolest zad jsme pro vás připravili zajímavé rozhovory s odborníkem, Na naše otázky odpovídal MUDr. Hynek Lachmann, neurolog FN Motol, my mu za jeho odpovědi děkujeme.

MUDr. Hynek LachmannMůže ovlivnit stres bolení zad, případně krční páteře?
Ano, jistě. Při stresu se zvyšuje napětí svalů kolem páteře, což zvyšuje tahové i tlakové síly na obratle a meziobratlové ploténky.

Co si myslíte o názorech, že stav duše se promítá do bolestí v těla, nejčastěji do zad? Například teorie, že vztahové problémy se mohou zrcadlit v bolestech bederní části zad.
Psychika se jednoznačně promítá do celkového držení těla, např. při smutku máme tendenci povolit svaly a nahrbit se, při stresu máme zvýšené svalové napětí apod. V naší postuře hraje páteř primární roli.

Pokud někdo cítí brnění v prstech, v rukou, může to být způsobeno nějakým problémem se zády?
Brnění prstů a rukou má mnoho příčin, jednou z nich je i komprese nervového kořene v oblasti dolní krční páteře či komprese krční míchy. Z oblasti hrudní a bederní páteře toto vyvolat nelze.

Jak takový problém zvládnout – doporučujete nějaké cviky na uvolnění? Tyto obtíže by měly vést k návštěvě lékaře, určení příčiny obtíží a následné léčby. Cviky se různí dle příčiny. Určitě neprovádět pohyb, který brnění vyvolává.

doc

Případně jaký sport je vhodný pro „rozhýbání“ zad?
Na toto je těžké odpovědět, neb to opět závisí na příčině bolestí. Někomu pomáhá běh, jinému vadí. Rozhodně ne sporty se zátěží ve vertikálním směru, tam kde jsou časté dopady (skoky, volejbal, házená...). Často je doporučováno plavání, ale pokud lidé plavou s hlavou nad vodou, přetěžují si tímto záklonem krční páteř a může se to přenášet i na páteř hrudní a bederní.

Co když ale někdo nesportuje, má sáhnout po nějaké uvolňující či ulevující pilulce?
Chodit umí každý. Teprve když bolesti znemožňují dostatek chůze, je na místě pilulka.

Na naše otázky odpovídal MUDr. Hynek Lachmann, neurolog FN Motol

Trápí bolesti zad i vás? Více o této problematice, odborné rady, cviky, tipy na léčbu a úlevu naleznete na www.bezbolestizad.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

K tématu jsme také psali:

Reklama