Důkazem, že šikana je vážným problémem, jsou data Linky bezpečí. Denně se na Linku bezpečí obrátí zhruba 430 dětí a 5 až 6 z nich právě kvůli šikaně. Reálná čísla o počtu šikanovaných dětí jsou pravděpodobně o poznání větší. Ne každý svůj problém řeší s Linkou bezpečí.

Nejčastějším důvodem, proč se dítě stane terčem posměšků, či dokonce fyzického napadání, je odlišnost. „Šikanované může být bohužel každé dítě, důvod se vždycky najde. Spouštěčem může být cokoliv od v uvozovkách špatného oblečení, po špatnou reakci na cokoliv. Patrně neexistuje přesný návod na to, jak šikaně předejít, důležitou roli v jejím řešení ale hraje sebevědomí a nebát se říct si o pomoc,“ upozorňuje Regina Jandová z Linky bezpečí.

Projevy šikany nemusí zahrnovat jen slovní a fyzické napadání. Může jít i o na první pohled nevinné pošťuchování nebo vyčleňování z kolektivu. Kyberšikana je ještě sofistikovanější, odehrává se totiž v online prostoru. Oběť mnohdy ani nezná jejího původce, navíc může probíhat nepřetržitě.

Díky online prostředí kyberšikana pozměňuje i charakter a velikost přihlížejícího davu, který šikanu vidí, ale často nezasáhne. Mezi projevy kyberšikany patří například verbální útoky, průnik na účet, vyhrožování a zastrašování, obtěžování prozváněním, vydírání, ztrapňování šířením fotografií, videa a zvukového záznamu.

„Kybernetická šikana je fenoménem, který opravdu masivně zasahuje populaci dětí a který má na dětskou oběť prokazatelný dopad. Zahrnuje celé spektrum projevů různé intenzity – od běžných verbálních útoků až po útoky destruktivní, například intenzivní vydírání a vyhrožování dítěti. Základem řešení kyberšikany v prostředí škol je především náprava školního klimatu – zajištění dobrých vztahů mezi žáky, učiteli, ale také rodiči,“ řekl doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., vedoucí projektu E-Bezpečí, z Univerzity Palackého v Olomouci.

Na to, že děti se nemají bát ozvat, se snaží upozornit osvětová kampaň dětského kanálu Cartoon Network, která spojila své síly s Linkou bezpečí a youtuberem Kovym. Jejím mottem je Be a Buddy, not a Bully, tedy v překladu Buď kámoš, postav se šikaně. K projektu existuje video, kde promlouvá mezi dětmi oblíbený youtuber Kovy. 


Foto: Shutterstock

Reklama