5c87a134cbcd3image.png
Foto: Shutterstock

Své o tom ví i neurolog Václav Lukáš. Část života se staral o mozek jiným lidem a poté musel na vlastní kůži řešit následky opakovaných mozkových příhod. „V padesáti šesti letech jsem se stal sám pacientem. Poznal jsem samotu v nemocnici a vše kolem, co jsem si jen jako lékař nemohl zdaleka uvědomit,“ popisuje MUDr. Václav Lukáš svou zkušenost.

Stěžejní vliv na kornatění a ucpávání cév má vysoká hladina krevních tuků, vysoký krevní tlak, kouření, diabetes druhého typu, popřípadě vrozené faktory. Jedním z těch zásadních, ale obtížně ovlivnitelných je stres. Nenervovat se patří k zásadám zdravého životního stylu, ale ne každý člověk je toho schopný. Další faktory ovšem ovlivnit lze, zejména pak hladinu cholesterolu.

Ale Češi se o své hodnoty příliš nezajímají. „Ačkoli je systém preventivních prohlídek v České republice dobře rozvinutý, využívá jej ani ne čtvrtina dospělých. Přitom zhruba polovina všech zemřelých osob umírá právě v důsledku cévní choroby,“ uvádí prof. MUDr. Michal Vráblík, Ph.D., z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a předseda ČSAT, která sdružuje lékaře zaměřené na léčbu vysokého cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Co tedy můžete konkrétně udělat pro snížení cholesterolu?

  • konzumovat vyváženou a pestrou stravu s dostatkem vlákniny a fytosterolů (zdrojem jsou hlavně rostlinné oleje a semena)
  • více odpočívat, méně se stresovat a dbát na duševní hygienu
  • hýbat se alespoň 30 minut denně
  • omezit zdroje nasycených mastných kyselin a trans kyselin (tučné salámy, trvanlivé pečivo, cukrovinky)
Reklama