U nás bohužel žádné "rodinné" finance nemáme. Ptáte se proč? Nejsme manželé :o) Ale jsme spolu už několik let a poslední dva roky máme vlastní byt, takže můžu téměř říct, že to je u nás jako kdybychom manželé byli, a to vč. občasných výměn názorů, ale to jistě znáte ;o)
Nemáme žádnou společnou kasu. Nemáme ani žádná pravidla. O placení čehokoliv se tak nějak dělíme a funguje to. Když je potřeba, tak to zaplatím já, jindy zase partner. Je sice pravda, že partner vydělává víc, takže takový ty větší položky platí především on, ale já se mu snažím vždy alespoň nějakým nemalým dílem přispět. Peníze, které nám zbydou, nám samotným zůstávají a můžeme s nima nakládat dle libosti. Tím samozřejmě nemyslím, že bychom je utráceli za nesmysly. Naopak se snažíme tak nějak šetřit na další potřebné věci jako je např. postel - zatím (2 roky) máme jenom matrace... Když to shrnu, tak jsme v tomto smyslu naprosto v pohodě.
Naopak moji rodiče mají jiný model společné rodinné kasy a musím říct, že z mého pohledu není právě moc dobře "vychytaný". Taťka vydělává mnohem více než mamka. Když je výplata, tak taťka přinese mamce jen část své výplaty do společných peněz a zbytek si nechá na své koníčky. Mamka pak vezme to, co obdržela, a přidá k tomu svou výplatu a tím splatí všechny měsíční náklady na bydlení a jídlo. A co že jí z té své výplaty zbyde? Nic. No, možná trochu přeháním, zbyde jí něco málo, ale je toho opravdu nepoměrně málo, než co má taťka.
No řekněte, kdo je na tom líp? Má vůbec smysl dávat si nějaký pravidla, když to může fungovat i bez nich?
Ale konec konců musím uznat, že to záleží především na obou partnerech, jak jim to oběma vyhovuje...

Mishaak


Milá Mishaak,
vy se dohodnete i bez pravidel, a vaši rodiče? Jejich model se totiž jenom tváří, že nějaká pravidla má. Tam si je evidentně určuje váš otec a maminka je tiše toleruje. Tak jakápak pravidla.

Reklama