Tahle otázka mi vždycky vrtala hlavou. Ve svém okolí znám dvě ženy, které žijí samy, a přesto se jim podařilo „získat“ do péče malé dítě. Jak je to možné? Jsou za tím známosti, peníze, nebo ještě něco jiného?

dítě

Obě jsou vzornými a pečlivými matkami. Příroda jim odepřela mít vlastní miminko, přesto se jim podařilo vychovávat dítě, kterého se vlastní rodiče zřekli.

První z nich (Eva, 45) byla kdysi těhotná, ale potratila v sedmém měsíci a sama přitom málem přišla o život. Od té doby již nemohla mít vlastní dítě. Kvůli tomu se rozpadlo i její manželství, a tak svou lásku upřela ke dvěma pejskům z útulku. Když jsem ji pozorovala, jak se psy mluví a jak se k nim chová, říkala jsem si, jaká je škoda, že zrovna tahle žena nemůže být mámou.

Po čase jsem ji potkala s malinkou asi dvouměsíční holčičkou, kterou vezla v kočárku. Šťastnějšího člověka jsem dlouho neviděla. Věděla jsem, že se snaží získat dítě k adopci, ale nevěřila jsem, že by se jí to mohlo někdy podařit. Doslova zářila a dmula se „mateřskou“ pýchou, ale mně bylo žinantní se jí vyptávat na podrobnosti. Teď už jsou holčičce asi čtyři roky a vyrůstá obklopena láskou a něžnou starostlivostí, jakou by v „děcáku“ nikdy nedostala.

Druhou ženu – Martu neznám až tak dobře, ale od známých vím, že nikdy nemohla mít děti a nikdy nebyla vdaná. Přesto i ona vychovává dítě, které adoptovala jako novorozeně, a jak sama říká, teprve teď ve čtyřiceti získal její život smysl.

Věřím, že obě tyto ženy jsou báječnými a skvělými matkami a dají svým dětem vše, co potřebují, aby byly šťastné.

Ale jsou opravdu náhradními matkami, a ne „pouhými“ pěstounkami? Nedalo mi to a zavolala jsem do Střediska náhradní péče, kde mi ochotně odpověděla vedoucí sociální pracovnice Alena Vávrová

Může si žena samoživitelka osvojit dítě?

Podle Zákona o rodině mají sice přednost žádosti manželských párů, ale dítě si může osvojit i žena, která žije sama. Stále u nás přetrvává mýtus, že je to vyloučené, ale při splnění určitých podmínek to možné je. Pokud si žena podá žádost a projde odborným posouzením, při kterém se zkoumá nejen její charakter, sociální empatie, zdravotní stav, ale i finanční zázemí, pak není důvod, proč jí dítě nesvěřit. Vždycky je pro něj lepší, když bude vyrůstat v láskyplném prostředí, byť s jednou osobou, než v dětském domově.

Více na info@nahradnirodina.cz