Onemocnění štítné žlázy je jednou z příčin obezity u dětí. Ale je možné, aby tomu bylo i naopak? Že by si dítě obezitou špatnou funkci štítné žlázy vyvolalo?
K zodpovězení této otázky mě inspirovala má nedávná rozepře s kamarádkou. Udála se v naší oblíbené cukrárně, kam si spolu občas zajdeme na výbornou kávu (já tedy i na dortík).
Kdyby si dal raději mrkvičku!
Vedle nás u stolku seděla maminka asi s tříletým, hóóódně kulaťoučkým chlapečkem.
„Kdyby mu raději koupila mrkvičku místo věnečku,“ ušklíbla se kamarádka, která si na postavě hodně zakládá a na rozdíl ode mě si dortík nedala.
„Třeba je nemocný,“ zastala jsem se malého otesánka.
„A nebo teprve bude,“ řekla kamarádka a začala mi vyjmenovávat různé nemoci, které otylým dětem hrozí. Cukrovkou a dýchavičností počínaje až třeba psychickou újmou konče. „Nesnáším tlusté děti,“ zakončila znechuceně svůj výčet.
Já se však malého otesánka pořád zastávala. „On z toho vyroste. Anebo má třeba špatnou štítnou žlázu, to mají i malé děti, a proto jsou tak tlusté.“
„Prosím tě, to by ho ta matka necpala už třetím věnečkem, ta mu tu štítnou žlázu akorát tak přivodí,“ reagovala kamarádka.
„No, počkej, to je blbost, ne?“ oponovala jsem, „štítnou žlázu nemáš z toho, že jsi tlustá, ale jsi tlustá z toho, že máš tu štítnou žlázu.“
„Jóó? A jak to víš? Co když si ji ten malý právě tím hamtáním přivodí?“
Chvíli jsem se „hrály na doktorky“, každá měla svoji pravdu a ani jedna neuznala názor té druhé. Po chvilce jsme změnily téma.
Na druhý den v práci mi to však nedalo a zavolala jsem svému známému dětskému lékaři, který se mimo jiné specializuje i na problematikou dětské otylosti, aby mi řekl, jak to tedy vlastně je, aby nás „rozsoudil“.
Může obezita u dítěte vyvolat mimo jiné i poruchu štítné žlázy?
„Že má porucha štítné žlázy vliv na obezitu, je známo, ale obráceně to nelze. Tam je důležitá funkce hypofýzy, tedy podvěsku mozkového, a ten nemá s otylostí nic společného,“ poučil mě pan doktor. „Nicméně o obezitě dětí nebo špatné funkci štítné žlázy vám toho mohu říct hodně.“
„Ne, ne, pane doktore, děkuji, až příště, to mi stačí,“ zavěsila jsem a ihned jsem vítězoslavně volala kamarádce, která z nás dvou měla pravdu.
Poděkování za lékařský názor MUDr. Jiřímu Jacklovi.
Krátce o štítné žláze
Štítná žláza je uložena na krku před hrtanem. Má tvar motýlka. Skládá se z levého a pravého laloku, které jsou k sobě spojeny střední zúženou částí.
Na poruchu fungování štítné žlázy v našich končinách mívá často vliv nedostatku jódu v potravě. Proto je už od nejútlejšího dětství velmi vhodnou prevencí co nejčastější podávání jídel z mořských ryb, mořských plodů a mořské řasy. Jsou to nejpřirozenější formy, jak do organismu dostat jód. Bohužel, některé děti jsou na mořské ryby alergické. V tom případě je potřeba se poradit s alergologem.
Pokud naučíte vaše děti jíst mořské ryby, budou nejenom zdravé, ale nebudou ani otylé. A o tom zase někdy příště.
Nový komentář
Komentáře
Další informace ohledně štítné žlázy by zajímali i mě.
Jako malá jsem užívala rybí tuk a stejně jsem se až do 18 let léčila.
Pak jsem se jako trucovitý, plnoletý puberták na to vykašlala a ted ve 40 zase začínám chodit na endokrinolodii.
Snažím se hlídat v jídle, cvičit,ale pod 80kg se nemohu dostat.
I bratr měl potíže ze štítnou žlázou ,ale opačné.
Já se sestrou jsme se styděli chodit na koupaliště, protože jsme tlusté, bratr zase naopak, že je moc hubený.A to nejedl,ale žral.
uvítala bych info štítná žláza versus jídelníček.
já jsem to měla naopak, přivodila sem si obezitu ze štítné žlázy...trvalo mě několik let zhubnout na váhu se kterou se dalo lépe žít. skoro 20 kilo během 6 měsíců, zavinila štítná žláza. Málo jódu a pod krkem "jelito"
Alexandra Stušková — #7 No proto
Jo štítná žláza je mrcha, mamka s ní má problémy, ale opačné, zase je jódu musí absolutně vyhýbat a je velice těžké sehnat nejodizovanou sůl.
Článek o štítné žláze bych přivítala
A to jste se mohla klidně pana doktora vyptat, mohl to být zajímavý článek s osobní invencí. Poruchu štítné žlázy má mnoho ze zdejších čtenářek a proč nevyužít ochoty onoho lékaře a jeho vědomostí.
Tak příště
ty obrázky jsou síla...je mi z nich docela smutno
Musím trochu oponovat-nestačí dostatek jodu,jsou zde hodně důležité i genové dispozice.Jsem toho jasným příkladem-ryby miluji v neomezeném množství a porucha štítky mě taky neminula.Po kladné diagnoze u mě se nechala vyšetřit celá naše rozvětvená rodina a všechny ženy(od 14 do 45let)vyšly pohužel taky pozitivně-je to dědičné.Jod nás nespasil.