Onemocnění štítné žlázy je jednou z příčin obezity u dětí. Ale je možné, aby tomu bylo i naopak? Že by si dítě obezitou špatnou funkci štítné žlázy vyvolalo?

K zodpovězení této otázky mě inspirovala má nedávná rozepře s kamarádkou. Udála se v naší oblíbené cukrárně, kam si spolu občas zajdeme na výbornou kávu (já tedy i na dortík).

Kdyby si dal raději mrkvičku!

Vedle nás u stolku seděla maminka asi s tříletým, hóóódně kulaťoučkým chlapečkem.

„Kdyby mu raději koupila mrkvičku místo věnečku,“ ušklíbla se kamarádka, která si na postavě hodně zakládá a na rozdíl ode mě si dortík nedala. 
„Třeba je nemocný,“ zastala jsem se malého otesánka.
„A nebo teprve bude,“ řekla kamarádka a začala mi vyjmenovávat různé nemoci, které otylým dětem hrozí. Cukrovkou a dýchavičností počínaje až třeba psychickou újmou konče. „Nesnáším tlusté děti,“ zakončila znechuceně svůj výčet.

Já se však malého otesánka pořád zastávala. „On z toho vyroste. Anebo má třeba špatnou štítnou žlázu, to mají i malé děti, a proto jsou tak tlusté.“
„Prosím tě, to by ho ta matka necpala už třetím věnečkem, ta mu tu štítnou žlázu akorát tak přivodí,“
reagovala kamarádka.
„No, počkej, to je blbost, ne?“ oponovala jsem, „štítnou žlázu nemáš z toho, že jsi tlustá, ale jsi tlustá z toho, že máš tu štítnou žlázu.“
„Jóó? A jak to víš? Co když si ji ten malý právě tím hamtáním přivodí?“

Chvíli jsem se „hrály na doktorky“, každá měla svoji pravdu a ani jedna neuznala názor té druhé. Po chvilce jsme změnily téma.

baby

Na druhý den v práci mi to však nedalo a zavolala jsem svému známému dětskému lékaři, který se mimo jiné specializuje i na problematikou dětské otylosti, aby mi řekl, jak to tedy vlastně je, aby nás „rozsoudil“.

Může obezita u dítěte vyvolat mimo jiné i poruchu štítné žlázy?

„Že má porucha štítné žlázy vliv na obezitu, je známo, ale obráceně to nelze. Tam je důležitá funkce hypofýzy, tedy podvěsku mozkového, a ten nemá s otylostí nic společného,“ poučil mě pan doktor. „Nicméně o obezitě dětí nebo špatné funkci štítné žlázy vám toho mohu říct hodně.“

„Ne, ne, pane doktore, děkuji, až příště, to mi stačí,“ zavěsila jsem a ihned jsem vítězoslavně volala kamarádce, která z nás dvou měla pravdu.

Poděkování za lékařský názor MUDr. Jiřímu Jacklovi.

kluk

Krátce o štítné žláze

Štítná žláza je uložena na krku před hrtanem. Má tvar motýlka. Skládá se z levého a pravého laloku, které jsou k sobě spojeny střední zúženou částí.zlaza

Na poruchu fungování štítné žlázy v našich končinách mívá často vliv nedostatku jódu v potravě. Proto je už od nejútlejšího dětství velmi vhodnou prevencí co nejčastější podávání jídel z mořských ryb, mořských plodů a mořské řasy. Jsou to nejpřirozenější formy, jak do organismu dostat jód. Bohužel, některé děti  jsou na mořské ryby alergické. V tom případě je potřeba se poradit s alergologem.

Pokud naučíte vaše děti jíst mořské ryby, budou nejenom zdravé, ale nebudou ani otylé. A o tom zase někdy příště.

Čtěte také: