Nepravidelný menstruační cyklus může komplikovat i početí miminka
Menstruační cyklus je u každé ženy individuální záležitostí. Přesto by neměl výrazně vybočovat z lékaři daných rozmezí, která jsou ještě považována za normální. Ať už jde o délku jeho trvání nebo míru krvácení. Pokud do těchto tabulek nezapadáte, lze hovořit o nepravidelném menstruačním cyklu, který je třeba začít řešit. Nejde jen o to, že vám komplikuje běžný život, ale přináší s sebou i další možné potíže, například s otěhotněním.
Menstruační cyklus má v průměru 28 dní. Nijak se podle lékařů nemusíme znepokojovat ani v případě, že se cyklus zkrátí na 25 dní, nebo naopak protáhne na 35 dní. Samotné krvácení pak trvá nejčastěji v rozmezí od 3 do 7 dní se ztrátou 50 až 80 ml krve.
Premenstruační syndrom nás dokáže vyřadit z běžného života
Stejně tak není v pořádku, pokud vám život měsíc co měsíc komplikuje premenstruační syndrom (PMS). Dostavuje se zhruba týden před menstruací a podle odborníků může mít více než 150 různých příznaků. Ty jsou u některých žen dokonce natolik závažné, že je zcela nebo částečně vyřadí z běžných denních činností.
Nejčastěji je trápí:
- podrážděnost, změny nálad
- neklid, deprese
- bolesti a otoky prsů
- bolesti hlavy a podbřišku
- otoky nohou a rukou
- změny sexuální touhy
- nesoustředěnost a únava
PMS má na svědomí nejen hormonální bouře v našem těle spojená s menstruačním cyklem, ale také spousta faktorů přicházejících zvenčí. Patří k nim stres, špatná životospráva a stravovací návyky, kouření, alkohol nebo třeba i zvýšený přísun kofeinu.
Jak dostat menstruační cyklus a PMS pod kontrolu?
Začít bychom měly u změny životního stylu. Vhodný je pravidelný pohyb, dostatek spánku a relaxace, pestrá, zdravá strava a omezení neřestí jako je kouření nebo alkohol. Ne vždy to ale stačí. Abychom harmonizovaly menstruační cyklus a dostaly pod kontrolu PMS, bývá nezbytné podpořit organismus i vhodně zvolenými léky. Nemusí přitom jít hned o chemický koktejl, třeba i s obsahem hormonů. Účinnou, staletími prověřenou pomoc najdeme i v přírodě.
Jednou z bylinek, která má na obtěžující příznaky PMS i pravidelnost menstruačního cyklu blahodárný vliv, je drmek obecný (Vitex agnus-castus). Věděli to a hojně využívali už antičtí a středověcí přírodní léčitelé. K léčbě ženských potíží a úpravě menstruačního cyklu jej doporučoval dokonce i významný italský renesanční lékař a botanik Mattioli, jenž působil i v Praze.
Drmek obecný pomáhá mírnit premenstruační syndrom, tedy náladovost, napětí v prsech a jejich bolestivost, otoky, psychické napětí, tlumí silnou a bolestivou menstruaci, krotí nepravidelnou menstruaci, prospívá při endometrióze a myomech dělohy a podporuje plodnost, respektive uvolnění vajíčka při ovulaci. Není proto divu, že jeho účinků dnes využívají i farmaceutické společnosti.
Může si poradít s PMS, bolestivostí prsů i nepravidelnou menstruací
Jedním z léčivých přípravků, který využívá blahodárných účinků směsi rostlinných extraktů včetně výtažku z drmku obecného, je přírodní nehormonální lék Mastodynon®.
Doporučovaný je například při:
- poruchách menstruačního cyklu
- premenstruačním syndromu, který se může projevovat jako psychická nevyrovnanost, zácpa, edémy, bolest hlavy či migréna
- napětí nebo bolesti prsů nazývané odborně mastodynie, která také bývá jedním z příznaků PMS
- bolesti prsů při nezhoubných onemocněních, například při fibrocystické mastopatii
Mastodynon® je přírodní nehormonální lék ve formě kapek – další informace naleznete na www.mastodynon.cz.
Mastodynon perorální kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Mastodynon by neměl být užíván před nástupem pravidelné menstruace v pubertě. Aby bylo dosaženo optimálního léčebného efektu, je doporučeno nepřetržité užívání po dobu 3 měsíců (i v průběhu menstruace). Před započetím léčby je u menstruačních poruch a pocitů bolesti, tlaku nebo napětí v prsou a hmatných útvarů v prsou vždy nezbytné odborné diagnostické ověření příčiny obtíží a vyloučení jiných, závažnějších příčin.
Nový komentář