Nepravidelný menstruační cyklus může komplikovat i početí miminka

Menstruační cyklus je u každé ženy individuální záležitostí. Přesto by neměl výrazně vybočovat z lékaři daných rozmezí, která jsou ještě považována za normální. Ať už jde o délku jeho trvání nebo míru krvácení. Pokud do těchto tabulek nezapadáte, lze hovořit o nepravidelném menstruačním cyklu, který je třeba začít řešit. Nejde jen o to, že vám komplikuje běžný život, ale přináší s sebou i další možné potíže, například s otěhotněním.

Menstruační cyklus má v průměru 28 dní. Nijak se podle lékařů nemusíme znepokojovat ani v případě, že se cyklus zkrátí na 25 dní, nebo naopak protáhne na 35 dní. Samotné krvácení pak trvá nejčastěji v rozmezí od 3 do 7 dní se ztrátou 50 až 80 ml krve.

64de0d23d2249obrazek.png

Premenstruační syndrom nás dokáže vyřadit z běžného života

Stejně tak není v pořádku, pokud vám život měsíc co měsíc komplikuje premenstruační syndrom (PMS). Dostavuje se zhruba týden před menstruací a podle odborníků může mít více než 150 různých příznaků. Ty jsou u některých žen dokonce natolik závažné, že je zcela nebo částečně vyřadí z běžných denních činností.

Nejčastěji je trápí:

 • podrážděnost, změny nálad
 • neklid, deprese
 • bolesti a otoky prsů
 • bolesti hlavy a podbřišku
 • otoky nohou a rukou
 • změny sexuální touhy
 • nesoustředěnost a únava

PMS má na svědomí nejen hormonální bouře v našem těle spojená s menstruačním cyklem, ale také spousta faktorů přicházejících zvenčí. Patří k nim stres, špatná životospráva a stravovací návyky, kouření, alkohol nebo třeba i zvýšený přísun kofeinu.
 
Jak dostat menstruační cyklus a PMS pod kontrolu?
 
Začít bychom měly u změny životního stylu. Vhodný je pravidelný pohyb, dostatek spánku a relaxace, pestrá, zdravá strava a omezení neřestí jako je kouření nebo alkohol. Ne vždy to ale stačí. Abychom harmonizovaly menstruační cyklus a dostaly pod kontrolu PMS, bývá nezbytné podpořit organismus i vhodně zvolenými léky. Nemusí přitom jít hned o chemický koktejl, třeba i s obsahem hormonů. Účinnou, staletími prověřenou pomoc najdeme i v přírodě.

Jednou z bylinek, která má na obtěžující příznaky PMS i pravidelnost menstruačního cyklu blahodárný vliv, je drmek obecný (Vitex agnus-castus). Věděli to a hojně využívali už antičtí a středověcí přírodní léčitelé. K léčbě ženských potíží a úpravě menstruačního cyklu jej doporučoval dokonce i významný italský renesanční lékař a botanik Mattioli, jenž působil i v Praze.

 64de0d898d85dblobid0.png

Drmek obecný pomáhá mírnit premenstruační syndrom, tedy náladovost, napětí v prsech a jejich bolestivost, otoky, psychické napětí, tlumí silnou a bolestivou menstruaci, krotí nepravidelnou menstruaci, prospívá při endometrióze a myomech dělohy a podporuje plodnost, respektive uvolnění vajíčka při ovulaci. Není proto divu, že jeho účinků dnes využívají i farmaceutické společnosti.
 
Může si poradít s PMS, bolestivostí prsů i nepravidelnou menstruací
 
Jedním z léčivých přípravků, který využívá blahodárných účinků směsi rostlinných extraktů včetně výtažku z drmku obecného, je přírodní nehormonální lék Mastodynon®.

64de0cfcc69deobrazek.png

Doporučovaný je například při:

 • poruchách menstruačního cyklu
 • premenstruačním syndromu, který se může projevovat jako psychická nevyrovnanost, zácpa, edémy, bolest hlavy či migréna
 • napětí nebo bolesti prsů nazývané odborně mastodynie, která také bývá jedním z příznaků PMS
 • bolesti prsů při nezhoubných onemocněních, například při fibrocystické mastopatii

Mastodynon® je přírodní nehormonální lék ve formě kapek – další informace naleznete na www.mastodynon.cz.
64de0dd48d671obrazek.png
Mastodynon perorální kapky, roztok je lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Mastodynon by neměl být užíván před nástupem pravidelné menstruace v pubertě. Aby bylo dosaženo optimálního léčebného efektu, je doporučeno nepřetržité užívání po dobu 3 měsíců (i v průběhu menstruace). Před započetím léčby je u menstruačních poruch a pocitů bolesti, tlaku nebo napětí v prsou  a hmatných útvarů v prsou vždy nezbytné odborné diagnostické ověření příčiny obtíží a vyloučení jiných, závažnějších příčin.

Reklama