Holky, jsem konečně T Ě H O T N Á! A Ondřej je mi úplně ukradenej, bude prostě táta! Tuto novinku nám včera oznámila naše kamarádka Nikol (27). Na tomto faktu by nebylo zcela jistě nic divného, ale ani jedna z nás se ke gratulacím ani jásavému smíchu neměla. Nikol, která je se svým přítelem Ondřejem (24) pouhé dva měsíce, mu totiž zatajila, že ZCELA ÚMYSLNĚ vysadila antikoncepci…

Ani jedna z nás počínání naší velmi dobré kamarádky pořádně nepochopila… svým způsobem musím za nás všechny říci, že je nám Ondry líto. Kdykoliv se naše kamarádka bavila o možném početí potomka, byl vždy striktně proti – chce dokončit studia a ještě si aspoň pár let po jejím boku užívat života. Ani jedinkrát, když přišlo na přetřes dítě, nenaznačil, že by se byl ochoten s otcovskou úlohou vyrovnat. Stále doufal, že by mu jeho partnerka, tedy naše kamarádka, nic takového neudělala - nevysadila by bez jeho vědomí antikoncepci. Upřímně ani já její počínání nechápu, a tak jsem se jí zeptala na pár otázek….

womanNikol, vím, že po dítěti toužíš už dlouhou dobou. Ondra ale od samého začátku tvrdil, že se na dítě necítí
Zvykne si, a pokud ne, pak budu naše dítě vychovávat sama.

Nemyslíš si, že založení rodiny by mělo stát na konsenzu obou partnerů?
To asi mělo, ale já budu konečně maminka! Toužím po miminku už roky!

Nikol, necítíš se trapně za to, co jsi Ondrovi provedla?
Necítím, beru Ondru pouze jako chlapa, který mne oplodnil. Nic víc, nic míň (rázně).

Nepřemýšlela jsi nad tím, že bys šla na potrat? Ondra dítě zatím nechce….
To je má věc, ne jeho. Na potrat v žádném případě nepůjdu!

Nevadí Ti, že s největší pravděpodobností přivedeš na svět člověka, který nejspíše nebude vyrůstat v úplné rodině?
Ne! Já jsem maminka a své dítě budu vychovávat tak, jak se mi zlíbí. Nebudeme potřebovat nikoho třetího.

Ty znáš svého otce?
Znám, ale odešel od nás a taky jsme si s mamkou žily dobře. Beru chlapy jenom jako dárce genetického materiálu.

Neříkej mi, Nikol, že Tě nikdy nemrzelo, že nevyrůstáš v kompletní rodině?
Nemrzelo, a ani mé dítě to mrzet nebude! Dám mu veškerou lásku světa.

Promiň, ale já Tě skutečně nechápu….
Ani o pochopení nestojím. Budu mít miminko!!! (nadšeně). A vy všichni jste mi ukradení!

Nikol, děkuji Ti za rozhovor a přeji Vám hlavně mnoho zdraví!

Na případ Nikoly a Ondřeje jsem se optala i rodinné psycholožky a poprosila jsem ji o odborné vyjádření a stanovisko k situaci těchto dvou nastávajících rodičů:

Musím s politováním říci, že tento případ není nikterak ojedinělý. Velmi často se stává, že žena chce po muži pouhé oplodnění a nic jiného. Obvykle to bývají ženy, které nejsou schopny žádného trvalého vztahu, neboť ani ony nevyrůstaly po mužském boku. Jejich matka byla též samoživitelkou. Mužský element v takové rodině a mentální výchově dítěte pak nadmíru chybí! Pakliže je vztah matky a dcery velmi úzký, je zde vysoká pravděpodobnost, že dítě - dcera bude chyby své matky aplikovat i ve svém partnerském životě. Nelze samozřejmě paušalizovat, ale za svou praxi jsem se s těmito případy setkala mnohokrát a ve valné většině měly všechny stejnou rodinnou platformu. Socializace s muži pro ně též bývá obtížnější.

Ženy, které jsou s mužem pouze kvůli aktu početí potomka, pak zadělávají sobě a předně svému dítěti na celou řadu psychických problémů. Je to velmi nezodpovědné! Sama bych jim doporučila projít intenzivní terapií, neboť dle mého názoru nikdo z nás nemá právo rozhodovat již předem o osudu doposud nenarozeného člověka! K početí dítěte (vyjma umělého oplodnění) jsou zapotřebí dva: muž a žena, a stejně tak i k jeho výchově!


Dlouho jsem přemýšlela nad svým slovem závěrem… nezbývá mi než dodat, že přeji své kamarádce a miminku štěstí a zdraví... pokud možno i po Ondřejově boku!

Reklama