Datum narození: 24. 2. 1918
Místo narození: Roudnice nad Labem
Znamení: Ryby
Syn traťmistra začal hrát ochotnicky, ale po shlédnutí filmu Muži v offsidu se rozhodl být hercem. Utekl z kvarty gymnázia na pražskou konzervatoř. Otec mu odpustil až ve chvíli, kdy mu lidé chodili gratulovat, že Sváťa je dobrý herec (první větší role ve filmu Studentská máma, 1934).
V době studií se objevil ve filmu, ale i v epizodních rolích v ND nebo Stavovském divadle. Po absolutoriu dostal mnoho nabídek, zvolil si Městská divadla pražská (tehdy se skládala z Vinohradského a Komorního divadla). Z filmů jmenujme např. Velbloud uchem jehly (1936) nebo Filozofská historie (1937). Hvězdným milovníkem se stává ve Vávrově Ohnivém létě (1939), kde byla jeho partnerkou Lída Baarová. „Byl jsem z toho vyděšenej. Mně bylo jednadvacet a ona už byla slavná herečka, navíc krásná, učiněný div přírody. Měl jsem k ní přistoupit a políbit ji do dekoltáže. Tak jsem se rozčílil, že jsem jí přistál zubama na krku a ona se dala do smíchu. Pak mi řekla: Neblázni, tykej mně hned a ničeho se neboj, vždyť jsme jen herci. Prostě mě bafni!“ Následuje asi jeho nejslavnější „zamilovaný student“ Ríša v Pohádce máje (1940), který poplete hlavu Helence v podání Natašy Gollové, a mnoho „milovníků“ (někdy až brutálně protřelých jako v Nočním motýlu z r. 1940, kdy téměř znásilní Hanu Vítovou). Přehrává se i do rolí komediálních – např. kouzelný Tomáš v Hostinci u kamenného stolu (1948).
Pak nastal konec milovníků v Čechách. Přesto se pan Beneš s nálepkou buržoazního herce udržel ve filmu, a ne v rolích úderníků. Nadporučík Lukáš v Dobrém vojáku Švejkovi a Poslušně hlásím (1956-7) je prostě nezapomenutelný. Vedlejší charakterní role si zahrál i ve filmech Přijdu později (1966) nebo Drahé tety a já (1974)Objevoval se i v televizi, ale hlavně žil divadlem. Hrál vždy s obrovskou noblesou, „seděly“ mu role anglických lordů, sluhů, gentlemanů. V letech 1950-90 ztvárnil v Městských divadlech pražských přes 200 rolí. K filmu se vrátil r. 1989 v Člověku proti zkáze, v obdivuhodné roli prezidenta T. G. Masaryka (hrál ho v Masarykově původním cvikru). Posledním filmem byly Želary (2003). Roku 1997 dostal Thálii za celoživotní dílo. O deset let později po dlouhé těžké nemoci zemřel.
A kde se vzala jeho pověstná noblesa? „Rodiče o nás hodně dbali. U nás doma se nemluvilo sprostě. Do společnosti mě zvali už v patnácti. Společenské způsoby jsem se snažil okoukat a kopírovat. Nejdřív jsem se za to trochu styděl, ale pak už jsem to měl rád. Cestu na konzervatoř mi usnadnilo seznámení s nejbohatší židovskou rodinou v Roudnici, kterým patřila firma Bächer. Manželka majitele hrála ochotnicky divadlo… A její syn patřil do naší party.“
Svatopluk Beneš a ženy: „Žena mě okouzlila, když byla zdrženlivá. Nejvíc mě lákalo, když o mě nestála. Vždycky jsem zahořel, ne vždy se to vydařilo. O jednu blondýnku jsem usiloval čtyři roky, ale vzniklo z toho jen přátelství.“ Tajně miloval herečku Marii Glázrovou, a pak už do toho, jak uvedl, vplul. Nějaký čas žil s Adinou Mandlovou. Jeho velkou kamarádkou byla Nataša Gollová, u které obdivoval především vtip a chytrost. Po krátkém manželství s baletkou Evelynou se r. 1946 oženil s Boženou Truhlářovou. „S kamarádem Mírou Homolou jsme šli na ples Červeného kříže a tam jsem začal koukat po Božence. Abych si byl jistý, optal jsem se jednoho známého znalce žen, kdo to je, a on mi povídá: Ta mně dala před tejdnem kopačky. A hned jsem věděl, že je to ta pravá.“ Z tohoto celoživotního manželství má dceru Alexandru a syna Svatopluka.
„U většiny mladých kolegů postrádám ten vztah k divadlu a k filmu, který jsme měli my. Herectví jsem dělal rád a bez něj jsem nedokázal žít. Do dnešního světa už ale nepatřím.“
Podrobnosti najdete na: zivotopis.osobnosti.cz
zdroj fotky: www.csfd.cz
Nový komentář
Komentáře
Ve Studenstké mámě mi teda lezl na nervy a byl až odporný, ale zase jako nadporučík Lukáš byl úžasný!
Patří mezi mé oblibené herce, byl gentlemen. Jenom ještě k jeho dětem. Myslela jsem, že herec Vladislav Beneš je jeho syn 1956.
Velmi charismatický muž
Dnes už takových mužů je málo. Nevím jestli si to taky ale dnešní děvčata nezavinily tím, že mluví dost drsně až vulgárně.