Je pondělí a jako vždy tu máme nominaci na Muže měsíce. Tentokrát jsem sáhl mezi sportovce a vylovil jednoho slavného tenistu...

Pete Sampras

  • tenisPovolání: tenista
  • Datum narození: 12. srpna 1971
  • Místo narození: Washington, D.C., USA
  • Znamení: Lev
  • Výška: 185 cm

Pete se do tenisové historie zapsal především jako vítěz nejvíce grandslamových turnajů v historii. Pravděpodobně navždy. V dnešní době, kdy je špička naprosto vyrovnaná a málokdo dokáže vyhrát dva grandslamové turnaje po sobě, Sampras o třídu vyčníval mezi svými soupeři.

Pete se narodil 12. srpna 1971 ve Washingtonu jako třetí dítě řeckých přistěhovalců Sama a Georgie. Otec byl letecký inženýr na ministerstvu obrany, matka pracovala v místním salonu krásy. Řeckou kulturu se snažili zachovat i v USA, s dětmi chodili pravidelně do ortodoxního kostela.

V rodině Samprasových nepatřilo sportování mezi priority, Pete objevil kouzlo tenisu sám, když našel starou dřevěnou raketu, se kterou se naučil hrát „o zeď“. Když mu bylo sedm, rodina se přestěhovala do Kalifornie a otec ho často brával na přilehlé kurty. Nevěděl sice o tenisu mnoho, ale snažil se číst knihy, aby mohl svého syna, který se zdál být přirozeným talentem, koučovat sám. Dlouho to nevydrželo.

Sam Sampras zkoušel pro syna najít trenéra tak dlouho, dokud nepotkal Peta Fishera. Stejně jako Sam, ani on neměl s koučováním zkušenosti, a ani nebyl nijak dobrý hráč. Jeho obrovskou předností však bylo rozpoznání vlivu mentality na hru. Fisher se rozhodl udělat z Peta maximálně psychicky odolného hráče, a proto ho nechal hrát proti mnohem starším soupeřům. Ve svém prvním soutěžním zápase tak byl Pete přímo smeten z kurtu, když prohrál 6:0; 6:0.

Pete již od svých deseti let věřil, že se stane profesionálem, a věnoval tomu vše. Neměl skoro žádné kamarády a dny trávil mezi školou a kurty. Fisher ho donutil přejít na jednoruční backhand, což mu sice chvíli působilo problémy, ale pak se tento úder stal jeho hlavní devizou, stejně jako tvrdé podání.

Do světa profesionálního tenisu Pete vstoupil v roce 1988. Nikdo nepochyboval, že je v šestnácti letech připraven. Jeho podání létala rychlostí více než 160 km/hod a praktikoval velmi atraktivní styl servis-volej. První sezónu zakončil na samém konci první stovky žebříčku ATP. Následující ročník si ozdobil vítězstvím společně ve čtyřhře na Italian Open, kdy jeho spoluhráčem byl Jim Courier. Sezónu zakončil na 81. místě žebříčku a rozešel se s koučem Fisherem, protože zhodnotil, že ho už nemá co naučit.

V roce 1990 Pete vyhrál svůj první turnaj ve Philadelphii a poté ještě přidal triumf v Manchesteru. Mnoho lidí mu předvídalo úspěch ve Wimbledonu, ale Pete, nezvyklý na takovou mediální pozornost, vypadl již v prvním kole s Christem van Rensburgem.

Náladu si ale spravil na US Open, kde dokázal...
...

Další nominovaný muž na titul Muž měsíce srpna...

Volba Muže roku v magazínu Žena-in

Muž týdne
Muže týdne nominuje redakce z jubilantů, kteří mají v daném týdnu narozeniny.

Muž měsíce
Poslední týden v měsíci (nebo první týden následujícího měsíce) vychází novinka, ve které můžete hlasovat až do konce měsíce o Muži měsíce.

Muž roku
Muže roku budete vybírat vy, a to hlasováním přes vánoční svátky. Budete ho samozřejmě vybírat z již zvolených Mužů měsíce. S Mužem roku 2010 magazínu Žena-in uděláme během ledna (pokud půjde o zahraničního muže, je možné, že se termín trochu zpozdí) exkluzivní rozhovor pro čtenářky Ženy-in, ve kterém budete moci položit Muži roku i své otázky.

lupa

Reklama