Někdo si ho spojuje s rolí diskotékového krále z Horečky sobotní noci, jiný s rolí gangstera v kutovním Pulp Fiction. Někdo ho nesnáší, jiný zbožňuje, ale málo komu je lhostejný.

Jméno: John Joseph Travolta
Datum a místo narození: 18. 2. 1954, Englewood, New Jersey, USA
Znamení: Vodnář

travoltaJohn Joseph  byl k herecké, pěvecké i taneční dráze předurčen zjevem („sicilsky“ přitažlivý obličej, okouzlující úsměv, „rozštěpená“ brada a jiskry  v pomněnkových očích). Syn italského fotbalisty a irské herečky od šesti let chodil na taneční hodiny. V šestnácti opustil školu a pro vysněnou hereckou a taneční kariéru dělal, co mohl. Objevil se i na Broadwayi v muzikálu „Pomáda“, jehož filmová adaptace jej později katapultovala do hvězdných výšin. Následovaly televizní seriály a filmy. V té době natočil několik LP,  hit „Let Her In“ se dostal na 10. místo nejposlouchanějších písní v amerických rádiích.

Král diskoték Tony Manero, kterému neodolá žádná dívka ve veleúspěšném disco-muzikálu „Horečka sobotní noci“ („Saturday Night Fever“, 1977). První nominace na Oscara a Zlatý Glóbus. Rolí samolibého vůdce studentské party ve filmové variantě romantické limonády „Pomáda“ („Greese“,1978), namíchané z písniček a tanců 50. let, si Travolta svůj status teenagerského idolu jen upevnil. Písně Summer Night nebo We Go Together nazpívané s Olivií Newton-John jsou nezapomenutelné. Jeho úspěch byl ale krutě vykoupen osobní tragedií; během natáčení „Horečky“ zemřela na rakovinu jeho matka i jeho životní láska, o osmnáct let starší herečka Diana Hylandová.

Další filmy byly většinou propadáky. Na výsluní se vrátil trilogií úspěšných komedií „Kdopak to mluví“ (1989–1993). Pak přišel comeback – „Pulp Fiction: Historky z podsvětí“ (1995). Film, který obrátil Hollywood naruby. Role gangstera Vincenta Vegy mu vynesla další nominace na Oskara a Zlatý Glóbus. ZG získal za roli bývalého mafiána v akční komedii „Chyťte ho“. Z roztančeného mladíka se přehrál do rolí padouchů, špiónů, ale i politiků nebo hospodyněk.

Po známostech s Olivií Newton-John, Marilou Hanner a Brooke Shields se v roce 1991 oženil s herečkou Kelly Preston. O rok později porodila syna Jetta (zemřel loni v lednu) a v r. 2000 dceru Ella Bleu. Ze zhýčkaného starého mládence se stal svědomitý manžel. Od  70. let se angažuje v scientologické církvi, jíž přičítá své úspěchy v soukromém i pracovním životě.

„Lidé mají ve vzpomínkách Marilyn Monroe v bílých šatech nebo Jamese Deana v rebelantským tričku, co budu mít v jejich paměti na sobě asi já? Jen doufám, že ne polyesterový obleček z Horečky sobotní noci...“

Více informací http://www.osobnosti.cz/john-travolta.php

Mezi Muži měsíce února, které zvolila redakce, se už objevili:

 

Reklama