Milé dámy, kdo byl vždy ze všech českých mužů nejkrásnější? Samozřejmě kdo jiný než herec Jiří Bartoška! Určitě leckterá z vás vzpomíná na jeho role sexy krasavců a milovníků, před kterým padaly ženy na kolena po tisících. A je až k nevíře, že tenhle idol ve středu 24. března oslaví 63 let!

bartoskaDatum narození: 24. 3. 1947

Znamení: Býk

Povolání: Herec, dabér, president filmového festivalu v Karlových Varech

Narodil se v roce 1947 v Děčíně a stal se jednou z nejpopulárnějších osobností na české filmové scéně. Herectví vystudoval na brněnské Jamu, odkud odešel na divadelní prkna divadla Na provázku a Činoherního studia v Ústí nad Labem. Zde setrval až do roku 1978, poté se odstěhoval do Prahy a stal se členem divadla Na zábradlí. Na podzim 1991 Jiří Bartoška s velkou částí souboru odešel a vytvořili svou vlastní scénu Divadlo Bez zábradlí. Zde působí dodnes společně se Zuzanou Bydžovskou, Danou Morávkovou, Bohumilem Kleplem, Jiřím Menzelem a dalšími známými osobnostmi.

Hurá před kamery

K filmu se dostal Jiří Bartoška v roce 1975, kdy si zahrál v dramatu Hřiště. Vy si ho ale nejspíš pamatujete o dva roky staršího z trojdílného filmu Osada havranů, Na veliké řece a Volání rodu. Režisér Jan Smidt ho obsadil do pravěkého příběhu podle knihy Eduarda Štorcha, kde sehrál s Ludvíkem Hradílkem nezapomenutelnou dvojici Sokol & Havranpírko.

Jeho filmografie obsahuje desítky rolí a roliček, já se zmíním až o devadesátých letech, která byla pro Bartošku velice úspěšná. Natočil slavné filmy Stůj, nebo se netrefím, Je třeba zabít Sekala a Všichni moji blízcí. Za poslední dva jmenované si herec odnesl jednu nominaci na Českého lva a jedno vítězství v podobě sošky za nejlépe zahranou vedlejší roli.

Karlovarský filmový festival

bartoskaNavíc se v roce 1994 stal presidentem Filmového festivalu v Karlových Varech, který doslova vzkřísil z mrtvých a učinil z něj spolu s filmovou kritičkou Evou Zaoralovou jeden z nejprestižnějších festivalů na světě, kam každoročně cestují světoví herci zvučných jmen.

V poslední době jste Jiřího Bartošku nejspíš obdivovali ve filmu Líbáš jako Bůh (2008), kde mu je už 61 let a vypadá skvěle. A kdo by tvrdil, že zrovna tento herec není jeho typ, upřít mu nemůže nádherný hlas, který propůjčuje zahraničním filmům nebo cestopisným dokumentům.

Zkrátka je to muž, který má úspěch ve všem, do čeho se pustí. Líbí se vám?

Muži měsíce března, o nichž už jste si mohli přečíst:

Reklama