Nejošklivější sympaťák. Rošťák i drsňák. Šarmatní muž, svůdce žen i komediant. V rodné Francii mu něžně říkají Bebel (laskavý). Jean Paul Belmondo.

belmondoJméno: Jean Paul Belmondo

Povolání: Herec

Datum a místo narození: 9. 4. 1933, Neuilly-sur-Seine, západně od Paříže, Francie

Znamení: Beran

Dětství prožil s rodiči na venkově. Rodiče ho zbožňovali a on zbožňoval je. Otec Paul byl významný sochař, v jehož ateliéru se scházela řada umělců. Pro malého a divokého Jeana-Paula to byla dobrá škola. Zřejmě jediná, kterou byl ochoten akceptovat. Do té, v níž měl tiše sedět v lavici a učit se, docházel většinou jen na tělocvik. Chtěl se stát boxerem (z jedné školní rvačky si odnesl přeražený nos). Rodiče mu to rozmlouvali, nakonec mu jeho záměr překazila v šestnácti letech tuberkulóza. Když se vyléčil, rozhodl se stát hercem a vypravil se sám do Paříže na konzervatoř. Pro přijímací zkoušku si vybral jeden z klasických kusů, ale v jeho podání vypadala klasika spíš jako parodie, což se pedagogům moc nelíbilo. Vzali ho až na potřetí. Pak učitele překvapil přirozeným talentem a neodolatelným šarmem a charismatem. Odpouštěli mu jeho prohřešky, které řešil svým širokým úsměvem. Absolvoval školu a začal hrát v provinčních divadlech. Ale pořád ho to táhlo do Paříže.

belmondoProsadil se ve filmu U konce s dechem (1959). Tento film byl pro Belmonda  zlomový. Stal se hlavním představitelem tzv. francouzské nové vlny. Po filozofických nebo poeticky laděných rolích přichází obrovský úspěch - Cartouche (1962).  Sukničkář, dobrodruh, který bohatým bral a chudým dával. A nakonec ho dostihla láska v podobě krásné Venuše (Claudia Cardinale). Mimochodem, s filmovými kráskami bude hrát (a nejen hrát) dlouhá léta – jen namátkou Romy Schneider, Jeanne Moreau , Claudia Cardinale, Catherine Deneuve, Brigitte Bardot, Francoise Dórleac, Mireiile Darc, Jacqueline Bisset, Raquel Welsh, Vanessa Paradis…  V tomto filmu zároveň začal brát práci kaskadérům. Spojil sport s herectvím a jeho odvážné a riskantní kousky ho budou provázet celou kariérou. Typickými „belmondovkami“ jsou Muž z  Acapulca nebo Muž z Ria (ten inspiroval režiséra Stevena Spielberga k natočení Indiana Jonese). Nezapomenutelný humor, výborné herectví a obtížné kaskadérské scény provázejí i další filmy (Velký šéf, Manželé z roku II, Zvíře nebo Sympatický dareba). Nejsou to jen dobrodružné komedie, ale i drsné kriminální příběhy, kterými se Belmondo zapsal do historie filmu. Borsalino (1970), kde s Alainem Delonem (mimochodem s celoživotním velkým přítelem) hráli gangstery z 30. let minulého století nebo akční drama Kořist (1971), kde zkorumpovaný policista Omar Sharif honí zloděje diamantů v podání J. P. Belmonda.

belmondoV polovině 80. let se vrací k divadlu, kde ohromuje diváky i kritiky výkony v klasických rolích. Ve filmu zvolňuje tempo, až sebevražedné kaskadérské kousky vypouští (po scéně, kdy mu autojeřáb málem srazil hlavu, si uvědomuje, že léta nezastaví). Za roli stárnoucího, životem znaveného muže v psychologické Cestě zhýčkaného dítěte (1989) získává nejvyšší francouzské herecké ocenění Césara. Filmové drama Bídníci 20. století (1995), kde spolu s ním excelují Jean Marais nebo Annie Girardot, se opět setkává s obrovským úspěchem.

V té době ho začíná opouštět zdraví – náročná operace ucpaných cév na nohou, srdeční slabosti. Roku 2003 prodělal masivní mozkovou mrtvici, kdy doslova bojoval o život. Při všech nemocech ho s láskou ošetřovala jen jedna žena, o 30 let mladší tanečnice Nathalie Tardivel.
A propos – Belmondo a ženy. To nelze opominout. Jeden francouzský novinář kdysi napsal, že Bůh stvořil ženy hlavně proto, aby se Belmondo bavil. Ve dvaceti se Jean-Paul oženil s tanečnicí Elodií Constantinovou. Manželství jim vydrželo 12 let a narodily se jim tři děti. Nejstarší dcera Patricie zahynula v roce 1994 při požáru jejího pařížského bytu (bylo jí 36 let). Syn Paul byl automobilovým závodníkem, příležitostným hercem a dnes se věnuje obchodu. Dcera Florence je filmovou produkční. Po rozvodu žil dva roky s herečkou Ursulou Andress, sedm let s herečkou Laurou Antonelli a kratší dobu s dalšími ženami. Usadil se v roce 1989, kdy se na tenisovém kurtu díky své fence Maye seznámil s bývalou tanečnicí Natty. A tu si v roce 2002 odvedl k oltáři. V srpnu 2004 se jim narodila dcera Stella. Ovšem Bebela lákají ženy dál. S Natty se rozvedl a druhým rokem žije s Barbarou Gandolfi, bývalou modelkou Playboye...

 „Když hraju, tak žiju, a žiju proto, abych hrál... Nechci být létajícím dědečkem francouzského filmu.“

Více si můžete přečíst na: http://zivotopis.osobnosti.cz/jean-paul-belmondo.php


Na ženě-in hlasujeme od začátku roku. Už jste si měly možnost zvolit muže měsíce ledna a muže měsíce února:

Volba Muže roku na Ženě-in

Muž týdne
Muže týdne nominuje redakce z jubilantů, kteří mají v daném týdnu narozeniny.

Muž měsíce
Poslední týden v měsíci vychází novinka, ve které můžete hlasovat až do konce měsíce o Muži měsíce.

Muž roku
Muže roku budete vybírat vy, a to hlasováním přes vánoční svátky. Budete ho samozřejmě vybírat z již zvolených Mužů měsíce. S Mužem roku 2010 magazínu Žena-in uděláme během ledna (pokud půjde o zahraničního muže, je možné, že se termín trochu zpozdí) exkluzivní rozhovor pro čtenářky Ženy-in, ve kterém budete moci položit Muži roku i své otázky.

Reklama