nicholson

Když se řekne Jack Nicholson, každý si ho hned vybaví na filmovém plátně. Ztvárnil nejednu skvělou roli. Věděla jste ale, že Jack je i zkušeným režisérem, scénáristou a producentem? Tento všetalent se stal dalším mužem týdne magazínu Žena-in!

Jack Nicholson

  • Povolání: Herec, režisér, scénárista, producent
  • Datum narození: 22. dubna 1937
  • Znamení: Býk

nicholsonJack se narodil jako John Joseph Nicholson v Neptune v New Jersey. Po absolvování střední školy se v 17 letech přesunul do Los Angeles se záměrem studovat vysokou školu, ale tento záměr se mu nepodařilo uskutečnit. Jelikož se mu na západním pobřeží líbilo, sehnal si práci poslíčka pro filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer. Brzy nato začal studovat herectví s místní hereckou skupinou Players Ring Theater, se kterou vystupoval na jevištích a občas v televizi.

Díky zájmu o Jacka producentem Rogerem Cormanem uskutečnil svůj filmový debut v thrilleru „The Cry Baby Killer“ (1958). V následujících několika letech se objevoval v nízkorozpočtových filmech, jako byla parodie na horory Malý obchod hrůzy „The Little Shop of Horrors“, kde ztvárnil roli masochistického pacienta potěšeně vřeštícího pod zubní vrtačkou. V roce 1963 si vyzkoušel práci scénáristy ve filmu „Thunder Island“ a spolurežiséra v horroru Hrůza „The Terror“, kde si zahrál důstojníka Napoleonovy armády Andrea Duvaliera. Další film, pro který napsal scénář byl „The Trip“, v hlavních rolích si zahráli Peter Fonda a Dennis Hopper.

nicholsonJako by mu to nestačilo, tak pro komedii „Head“ (1968) napsal scénář byl spoluproducentem. Za roli právníka v úspěšném dobrodružném filmu Bezstarostná jízda „Easy Rider“ (1969) získal svou první nominaci na Oscara za vedlejší roli. Díky tomuto ocenění se z Jacka stala velmi uznávaná hollywoodská osobnost.

Další nominaci získává za hlavní roli soukromého detektiva v thrilleru Čínská čtvrť „Chinatown“ (1974). Během té doby měl Jack poměr s Anjelicou, dcerou spoluherce z Čínské čtvrti, Johna Hustona...

Celý životopis Jacka Nicholsona najdete na serveru Osobnosti.cz...

Volba Muže roku na Ženě-in

Muž týdne
Muže týdne nominuje redakce z jubilantů, kteří mají v daném týdnu narozeniny.

Muž měsíce
Poslední týden v měsíci (nebo první týden následujícího měsíce) vychází novinka, ve které můžete hlasovat o Muži měsíce.

Muž roku
Muže roku budete vybírat vy, a to hlasováním přes vánoční svátky. Budete ho samozřejmě vybírat z již zvolených Mužů měsíce. S Mužem roku 2010 magazínu Žena-in uděláme během ledna (pokud půjde o zahraničního muže, je možné, že se termín trochu zpozdí) exkluzivní rozhovor pro čtenářky Ženy-in, ve kterém budete moci položit Muži roku i své otázky.

Reklama