„Mrtvý" muž se probudil, když mu chtěli odstranit vnitřní orgány.

Pětačtyřicetiletý muž sice souhlasil s tím, že daruje své orgány na transplantaci, ale chtěl je darovat až po smrti. Když tedy přišel k sobě a zjistil, že se mu chirurgové chystají orgány vyndat, určitě nadšený nebyl.

Muž, jehož jméno lékaři nezveřejnili, utrpěl infarkt. Lékaři se ho snažili resuscitovat, ale srdce na jejich pokusy nereagovalo.

Proto povolali transplantační tým. Ve zprávě etické komise Pařížské univerzitní nemocnice se uvádí, že lékaři zachovali správný postup: půl hodiny muži masírovali srdce další půl hodinu čekali na transplantační jednotku. Když se tým pustil do práce, muž začal dýchat, jeho panenky reagovaly na světlo a poté na bolest.

„Po několika týdnech komplikací teď pacient chodí a mluví," dodává zpráva.

Jak uvádí list Le Monde, není jasně, zda muž ví, jak blízko se ocitl ztrátě vlastních orgánů. Lékaři, kteří vypovídali, uvedli, že vědí i o dalších situacích, kdy „někdo, koho všichni považovali za mrtvého, přežil po dlouhotrvajícím oživování, které bylo prováděno déle než obvykle či než je považováno vůbec za rozumné." Uvedli také, že kdyby se drželi doporučených postupů, tito pacienti by nejspíše zemřeli.

Reklama