Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že na mužskou tvář slzy prostě nepatří. Mám to trochu jinak, zrovna nedávno se mi stalo, že jsem se rozbrečel v kině. Člověk se prostě dojme a pak už to jde ven, ani neví jak...

crying man

Co si myslíte o mužských slzách? Uznávaný standard je, že „chlapi nebrečej“. Tedy uznávaný standard - tahle poučka je všeobecně známá, ale je-li to uznávaný standard, to nevím. Vím, že mnoho lidí se podle toho řídí a mnoho mladých kluků tahle myšlenka v dospívání nějak ovlivní. Sám to takhle nemám.

Vzpomínám si, že už jako malý chlapeček jsem občas slýchal, že nemám co bulet, když jsem kluk. To většinou šlo o ty fyzické bolístky a rodičové se mě snažili podpořit. Ale v dospělosti se to všechno člověku nějak přemiklíkuje a najednou chlapi nebrečej nikdy. Jsou pevní jako skála a nerozhodí je žádná, byť nejsrdceryvnější okolnost. Dojemný film, knížka, velká hádka, těžký rozchod – to přece chlap zvládne!

Ne – všichni chlapi to takhle nemají!

Vzpomínám si, jak mi kdysi kamarád popisoval situaci při jednom filmu, kdy se jeho tehdejší přítelkyně rozplakala, a on se s ní proto rozešel. Lekl se, že mu probrečí na rameni celý život, když dokáže plakat u tak banální věci. Dnes by to asi považoval za klukovinu, doufám. Tenkrát jsem to pod tíhou jeho argumentů pochopil, dnes bych mu řekl něco jiného. Asi by se divil... řekl bych mu:

„Zrovna nedávno jsem natahoval v kině.“

Když jsem se byl podívat na film Lidice, při několika scénách jsem měl slzy na krajíčku. Jsem pro to snad o to menší chlap? Když mi umřela babička, také jsem se slzám neubránil. Jsem snad pro to menší chlap? Ale nezvládl jsem bez slz ani smrt psí. Nezvládl jsem bez slz několik rozchodů. Nezvládl jsem bez slz spoustu vypjatých situací, při kterých prostě musely emoce očima ven. Jsem snad pro to menší chlap? Nevím...

Vlastně mě hodně zajímá váš názor, milé čtenářky: Co si myslíte o mužích, kteří občas brečí? Zvládla byste takového „chlapa“ jako partnera? Prozradit mi to můžete v následující anketě, a pokud máte nějaký vytříbenější názor, napište ho do diskuze pod tímto článkem.

Čtěte také...

Reklama