Stačí zaslat jedinou sms a všechny dosavadní plány jsou pryč! Tak to funguje v těch arabských zemích, kde je nad světskou justicí nadřazena šarí‘a, tedy islámské právo vycházející z koránu. A není třeba ani dlouhého vysvětlování. Potřebného efektu dosáhne manželstvím otrávený muž tím, že do textové zprávy uvede „Zapuzuji tě, zapuzuji tě, zapuzuji tě.“ To je totiž kouzelná formulka postačující pro rozvod.

 

„Nechci jakkoliv zpochybňovat naše tradice. Tenhle způsob využívající moderní techniky umožňuje ale až příliš zjednodušeně ukončit něco tak významného,“ pozastavila se nad tím Asilah Insaf Alí v arabském liberálním listě vydávaném v Londýně.

 

A mluví tak za spoustu dalších muslimek. Těm podle agentury DPA dochází trpělivost a začínají se dožadovat větších práv.

 

Třikrát opakovaná věta „Zapuzuji tě“ v arabských státech stačí jako stručné oznámení rozvodu ze strany muže. K tomu samozřejmě potřebují soudní verdikt. Na ten však exmanželka může čekat měsíce i roky. A předem je jasný. Tamní soudci totiž obvykle nezpochybňují mužské důvody k ukončení manželství. O něco snazší to mají v Malajsii či Spojených arabských emirátech, kde po textové zprávě už není prakticky třeba žádného úředního ověření.

 

K mediálně sledovanému rozvodu touto formou patřil loňský konec vztahu egyptské inženýrky. Té manžel navíc své rozhodnutí i zdůvodnil tím, že se jí snažil marně dovolat, a to ho naštvalo. „Rozvádím se s tebou, protože jsi mi nezvedla telefon,“ vysvětlil. Pro Egypt, který v muslimském světě patří spíše mezi liberální země, to byl precedent. Do té doby tam sms rozvody nefungovaly.

 

 

 

Reklama