Když v květnu tohoto roku připojilo Malajské královské letectvo ke smlouvě s Ruskem o koupi bojových letounů SU-30MKM dodatek, že Rusové přiberou při příštím letu na vesmírnou stanici ISS prvního malajského kosmonauta, nikdo netušil, jaký problém tak způsobí muslimským duchovním.

Kdy je den a kdy je noc?
Podle informací francouzské tiskové agentury AFP byl z osmice kandidátů na kosmický výlet internetovým hlasováním vybrán lékař Sheikh Muszaphar Shukor. Sympatický Malajec je ovšem muslim a 10. října, kdy opustí planetu, už bude v plném proudu muslimský postní měsíc ramadán. V jeho průběhu nesmí věřící jíst ve dne, tedy mezi východem a západem slunce. Jak ovšem tuto dobu určit ve vesmíru?

Snaha se počítá
Shukor není prvním muslimem, který si prohlédne planetu z vesmíru. Už kvůli těm předchozím stanovila Národní rada pro náboženské otázky směrnice, jak se má muslim chovat v kosmickém prostoru. Nemůže-li z důvodu beztíže zaujmout předepsanou polohu k modlitbě, povoluje se mu stát či volně poletovat. Místo omývání se vodou se může otírat vlhkým ručníkem. A nalezení Mekky, které na stanici, jenž šestnáctkrát za den obkrouží Zemi, není nikterak snadné, prý nechávají duchovní v rukou věřícího – snaha se počítá.

Bude to fascinující!
Shukor je ovšem prvním muslimem, který má ve vesmíru strávit část ramadánu. Anan C. Mohd z malajského Ministerstva pro rozvoj islámu řekl, že si astronaut může vybrat, jestli bude držet půst v průběhu letu nebo si postní dny „nahradí“ až po přistání.
„Bylo by ovšem úžasné, kdyby se náš astronaut rozhodl, že se bude postit. Těšíme se na jeho zkušenosti z půstu ve vesmíru. Jsem si jist, že je stejně vzrušený jako my a shledá tuto zkušenost fascinující,“ řekl Mohd pro Sunday Star. Čas západu a východu slunce má prý věřící stanovit podle místního času kosmodromu Bajkonur.

Co myslíte, slučuje se víra s moderním životem? Není kosmonaut, modlící se tváří k Mekce, poněkud paradoxem? Nepopírá moderní věda „stará“ náboženství? Nebo se jednou dočkáme internetových zpovědí a papeže, žehnajícího věřícím z vesmíru?

Reklama