Muškáty nám dělaly radost celé léto a někomu kvetou ještě teď. Ale je čas se rozhodnout, co s nimi, než zmrznou. Jsou dvě možnosti. Buď je vyhodit, nebo se pokusit je zazimovat. Jak? Redaktorka Dana Svobodová se poradila se zahradnicí.

muskat

Je to sice s podivem, ale na balkoně mi muškáty ještě kvetou a dělají mi radost. Ale nebude dlouho trvat a mrazíky definitivně sežehnou jejich krásu. Pak mi v truhlících zbudou jen zahnědlé mrtvolky rostlin, které musím stejně vyhodit. Dá se ještě něco podniknout pro jejich záchranu?

Máme v podstatě dvě možnosti. Zamáčknout slzu, vyhodit je, a na jaře si koupit nové sazenice. Nebo se pokusit je zazimovat.

Moje kamarádka, zkušená zahradnice Ilona Drábková volí druhou možnost a musím říct, že vždy s úspěchem. Každý rok se jí podaří ze „starých“ rostlin opětovně vypěstovat krásné bohatě kvetoucí exempláře.

Zeptala jsem se jí, jak to dělá?

„Na podzim, ještě než přijdou mrazy, je vyndám z truhlíků. Vyberu zdravé silné rostliny a přesadím je do čerstvé kompostovky. Potom je přemístím do chladné, ale nezamrzající místnosti, kde je dostatek světla. To je důležité, aby se rostliny „nevytahovaly“ a zbytečně nevysilovaly. Přes zimu je občas mírně zaliju, aby substrát úplně nevyschl. Brzy na jaře je seříznu, přihnojím a rostliny se zase nádherně rozrostou a nasadí nová poupata.“

Vypadá to zdánlivě jednoduše, ale chce to přece jen trochu zkušeností, dostatek času si s květinami pohrát a hlavně prostor, kam je na zimu přemístit.

Pokud vám něco z toho chybí, raději se do přezimování muškátů nepouštějte a na jaře si kupte nové.

Přemýšlela jsem, co chybí mně. Když pominu maličkost, že domů přicházím potmě a truhlíky bych musela přesazovat v obýváku, zbývá už jen překonat lenost s květinami si pohrát a pak je přesunout na společnou chodbu v domě, kde nemrzne a je dostatek světla.

Takže vážně uvažuji o tom, že se o přezimování muškátů letos pokusím.

Reklama