64b69e3688de4muskaty.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Muškáty neboli pelargonie jsou jedny z nejoblíbenějších balkónových rostlin vůbec. V našich podmínkách se pěstují převážně ty páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené a štítnaté, známé jako převislé (Pelargonium peltatum). Kvetou obvykle v období do května do října/prvních ranních mrazíků. V současné době jsou tedy v největším rozkvětu a my můžeme plnými doušky načerpávat jejich krásu.

Kromě ranních mrazíků, které zatím nejsou na denním pořádku, jsou však největšími strašáky při pěstování muškátů upálení na slunci a také přelití.

Umístění

Muškáty by měly být ideálně na slunném místě. K tomu, aby hezky kvetly a nevytahovaly se za sluncem potřebují minimálně 6 až 8 hodin oslunění.

Zálivka

Hlavně v létě je třeba sledovat, jak moc se substrát vysušuje. Běžně se muškáty zalévají jednou denně, ale pokud teplota přesáhne 30 °C, můžeme zalévat i dvakrát. Důležité je zkrátka to, aby byl substrát stále vlhký. Dávejte si ale pozor také na přelití, které může zapříčinit to, že budou muškáty málo kvést. Může je pak také zasáhnout plíseň.

Kromě kvantity zalévání je rozhodující také kvalita. Muškáty by se měly zalévat ráno nebo večer (popřípadě ráno i večer), a to ke kořenům, nikdy ne na listy! Obecně byste se však měli vyvarovat jejich zalévání v pravé poledne, a to z toho důvodu, že by mohlo dojít nejen k popálení listů, ale také kořenů. Voda by se totiž při průchodu přehřátým květináčem mohla ohřát a popálit jemné kořínky.

64b69e4eab745pelargonie.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Hnojivo

Muškátům je zapotřebí dodat také dostatek živin. Přihnojovat by se tedy mělo od konce jara do začátku podzimu. Můžete použít hnojivo určené pro muškáty a přidávat ho do zálivky každý týden až dva. Nejlepší je ovšem rostliny zalévat silně naředěným výluhem z kompostu nebo slepičího zákvasu. Poslouží ale také kávová sedlina (s tou to ale nepřehánějte).

Zdroj info: ireceptarireceptar2living.iprimaliving.iprima2bydleni.instory

Reklama