Aha, to známe, myslíte si: A) nemíchat alkohol, B) dopřát žaludku podklad, C) pít vodu…
A já na to: C je správně, dnes bude řeč o vodě!

Voda - do slova a do písmene životadárná tekutina, kterou stále nějak nebereme vážně. Tedy teď budu mluvit za sebe. Měla bych se nad sebou vážně zamyslet, protože strašně málo piju. Ráno hrnek čaje, v práci několik hrnků kafe, sem tam sklenka minerálky a večer skoro nic.
Jsem nepoučitelná, i když všude čtu, že za vrásky, celulitidu, problémy s váhou, depresi, únavu a bolest hlavy může nedostatek vody. Devadesát procent populace prý trpí dehydratací. To je neskutečné číslo, že? 

A aby vám to nebylo málo, můžu pokračovat v dalším výčtu neduhů, které může způsobit nedostatek tekutin:  Špatný krevní oběh, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, infekce močových cest, problémy se zažíváním… to všechno zní logicky, ale že by k tomu patřilo i riziko rakoviny prsu a tlustého střeva? Až se mi orosilo čelo. Moment, letím si koupit láhev vody. Už mám v sobě dvě deci (vody) a mohu pokračovat.

Tak tak, „Bez vody není života,“ říká latinské rčení, a má pravdu. Nebo také známe: „Hlad je převlečená žízeň,“ a výzkumy to potvrzují.
Ve třech čtvrtinách případů, kdy máme pocit, že nám hlad kroutí vnitřnostmi, trpíme jen docela obyčejnou žízní. Zmizí, jakmile do sebe vpravíme odpovídající množství tekutin. Na ročním období prý nezáleží, protože v suchých a přetopených místnostech z nás voda odchází stejně rychle jako za parných letních dnů. Vodu si tělo nekompromisně žádá za každých okolností a bylo by pošetilé si myslet, že ho uchlácholí pár sklenek vody denně, prokládaných hrnky kávy, která vodu, jak známo, nedává, ale naopak bere. Stejně jako alkohol a černý čaj.

Tak kolik toho vlastně do sebe musíme denně nalít, abychom tělu zajistili svěžest a předešli těm strašlivým, dříve jmenovaným neduhům? Lékaři doporučují alespoň dva a půl litru denně. A to nejlépe čistou vodu bez bublinek, bylinkové nebo zelené čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy a pozor, s mírou můžeme i pivo. Pivo je prý nejlepší iontový nápoj a třetinka denně nás obohatí o spoustu potřebných vitaminů a minerálů.

Ach jo. Vždycky jsem měla pocit, že tolik vody do sebe prostě nedostanu. Tak se to budu muset naučit, protože nechci vrásky, celulitidu, zažívací potíže, bolesti hlavy… a rakovinu prsu už vůbec ne!

A co vy, ženy-in, jak jste na tom s pitím?
Můžete se pochválit, nebo jste stejný lajdák jako já?
Kolik toho denně vypijete a co?
Napište mi.