Myslím, že je celkem jedno, jaký model domácího hospodářství si ti dva zvolí - podstatné je jen to, aby to jim oběma vyhovovalo. A naopak zcela bezvýznamné je to, co si o tom myslí ostatní.
My dva máme od samého začátku každý svůj účet, a protože nám to oběma plně vyhovuje, budeme to tak mít i až budeme manželé (což bude už za necelé tři neděle:-). Každý si to, co vyděláme, spravujeme sám, a společné výdaje platíme napůl. Je to jednoduché a oboustranně naprosto vyhovující. O všechny společné výdaje (elektřina, voda, hypotéka, nákupy potravin a dalších věcí do domácnosti apod.) se spravedlivě podělíme a se zbytkem peněz si naložíme každý po svém. Samozřejmě to neznamená, že zbytek rozházíme - spoříme a co možná nejvíc "přebytků" cpeme do splácení hypotéky, abychom měli ten příšerný víc než miliónový dluh co nejdřív z krku.
Vůbec si u nás dvou nedovedu představit jeden jediný účet (a to ne jen pro to, že jako živnostníci bychom společný účet mít nemohli), naštěstí není nikde psáno, že je to pro manžele povinné:-)
Vím, kolik můj nastávající vydělává, a on ví, kolik vydělávám já (aby ne, když se spolu každého jara trápíme nad daňovým přiznáním), ale nemám potřebu se mu plést do toho, za co svoje peníze utratí, a nechci, aby se on do toho pletl mně (on tu potřebu naštěstí taky nemá), takže ani když si koupím něco dražšího pro radost (třeba foťák), tak to můj drahý vůbec neřeší (i když o tom samozřejmě ví).
Možná namítnete něco ve smyslu "a co až budeš na mateřské", ale na to je odpověď jednoduchá - u živnostníků něco jako klasická mateřská dovolená neexistuje, holt budu muset vydělávat dál. Samozřejmě se může stát, že se ocitnu bez příjmu (což se ale stejně dobře může stát i jemu, stačí si třeba "šikovně" zlomit ruku:-) a rázem bude muset domácnost táhnout jen jeden příjem, ale já nemám obavy, že by mě v takovém případě nechal ve štychu, stejně jako se toho nemusí obávat on z mé strany. A i kdyby náhodou něco, tak každý problém má minimálně dvě řešení, že?:-)


Milá ženo-in,
blahopřeji k budoucímu sňatku a přeji vám takovou shodu ve všem, nejen ve financích.
Hezký den
Reklama