Před dvěma lety mi umřela maminka. Když smrt čekáte, můžete se na ni připravit. Obvykle někdo onemocní a špatná a bezvýchodná diagnóza vás na to připraví. Můžete si s vaším blízkým všechno urovnat, říct věci, které jste chtěli, postarat se o něj, zajistit mu důstojný odchod.

Moje máma umřela jako frajerka. Takovou smrt si přeje každý z nás. Tedy asi skoro každý. Jenže přichází náhle a nikdo ji nečeká. Máma odjela na dovolenou s partou kamarádek a v den odjezdu, kdy už měli sbaleno, šla kolem oběda na pláž potěšit se pohledem na moře. Tam si sedla a zkolabovala. Už ji neoživili. Krásná smrt, řekla bych. Jen kdyby přišla o pár let později, bylo jí 66.

Pro všechny případy měla vždy sepsanou poslední vůli. Jsme tři sourozenci, tak aby byl mezi námi pořádek. Když jsem vůli po její náhlé smrti četla, byl tam dovětek, na kterém trvala. Chtěla určité věci s sebou do rakve. Mezi nimi byly také vlásky, které nám ustřihla, když jsme byli malí. Nejspíš v nějakých obálkách. A teď, kde je hledat? Prohledala jsem její byt a všechny věci. Našla jsem různé poklady, ale ty vlásky furt nikde. Asi po dalších dvou hodinách se mi poštěstilo, našla jsem zažloutlé obálky s vlásky dvou dětí. Ty třetí jsem nenašla. Byl to strašný, vysilující den. Nakonec jsme dali ještě do nové obálky a do rakve všechny „aktuální“ pramínky. Pak teprve jsem měla dobrý pocit, že jsme závazek splnili.

Před pohřbem jsem se šla s mámou rozloučit, dát jí tam ty věci svázané do šátku, přesně jak chtěla. Lidem z pohřební služby, kteří mě pozorovali, jsem řekla, že je to pár starých tretek, které tam nebožka chtěla mít, ať je rozhodně nadávají pryč. Přiznám se, měla jsem obavy, aby to po mém odchodu nedali pryč nebo aby to někdo nevzal.

Klára

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven


Dnešním tématem dne je náš vztah k vlastní smrti. Více ZDE: Dobré ráno všem živým

Na vaše příspěvky, historky, příběhy a úvahy se těším na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A dnes za toto téma nedám odměnu vám přímo. Ale věnuji za jednu z vás 1 000 Kč na dobročinné účely. Za svůj příspěvek mi napište organizaci, popřípadě přímo číslo účtu té organizace, kam mám peníze poslat!