Můru jako démona v přestrojení nabízí mnoho starobylých křesťanských knih. Lze se tu dočíst, že můra je symbolem zla, a kdyby jenom to! Je to démon jako vyšitý… prý!

Germáni jí říkali mara, Němci mahr. Staří Češi ji znají pod jménem můra, Bulhaři morava (sorry, všechny tamní čtenářky, ale tak to je), Poláci mora, jinde se jí říkalo kikimora.

mura

Má jít o vtěleného démona!

Nejčastěji je křesťanská obec líčí jako duše nepokřtěných dětí. Nebo také jako dvojníka, duše živého člověka, která ve spánku vychází z těla a škodí.

Můra jako vtělený démon, tedy ona se podle těchto pramenů dokáže změnit v cokoli, vystupuje když ne jako můra, také v podobě stínu, hada, myši, kočky, případně jako stéblo slámy nebo vlas.

A kam přijde, tam škodí. Má na svědomí zlé sny, pije krev, kojícím ženám odsává mléko, a to všechno ve spánku. Mužským protějškem můry je pak morous. (Známe velice dobře. Kdo ne, seznámím ho s mým otcem.)

Středověk a křesťanská démonologie pak zplodily ještě další vtělení můry.

Totiž succuba a incuba.

  • Succuby, démonní ženy, napadají výhradně muže a pohlavně je zneužívají. 
  • Incubové dělají totéž v modrém, jenom si vybírají ženy.

Zní to celkem dobrodružně, ale když si nějaký dobový popis pročtete, věřte, že vás přejde chuť na zajímavý sex.

Moderní čarodějka ovšem ví, že ne všechno, co je symbolem noci, musí být nutně démonizováno, a ne každý, kdo není pokřtěn, je předem ztracen.

Můra je magická sama o sobě a nemusí být nutně vtěleným sexuálním násilníkem

Vývoj housenky můry může trvat až 5 let. Proto byla pro naše předky můra symbolem času a dlouhé doby.  

Ano, můra je symbol proměny, času a noci

Lišaji, mimochodem velice krásné můry, posunuli svou dobu aktivity již k soumraku. Tehdy se totiž otevírají některé druhy nektarových květů. Mnoho druhů můr saje různé sladké šťávy, obzvláště mízu prýštící z poraněných stromů.

Můry jsou mistryněmi v maskování.

Byla to nutnost, protože v noci loví také mnoho jejich nepřátel. (I proto symbol proměny a nestálosti podoby.) Některé druhy volí jednobarevný nevýrazný kostým v tónech šedi nebo hnědi, jež dokonale ladí s podkladem, na kterém sedí. Jiné druhy napodobují suché listy, jiné dokonce ptačí hovínko!!

mura

A to není všechno, čím vás můra ohromí

Můra, ta obyčejná můra, která vám večer vytrvale létá kolem žárovky, toho umí mnohem víc.

Některé druhy jsou kupříkladu schopné registrovat ultrazvukové signály netopýřího sonaru. Zachytí-li můra takový signál, přimkne křídla k tělu a volným pádem padá přímo k zemi.

Naopak přástevníci sami vydávají ultrazvuk na určitých frekvencích, který narušuje signál netopýrů tak, že ti pak přijímají falešné informace.

I bez magie je můra nesmírně zajímavý tvor a zaslouží si pozornost, nemyslíte?

Za pravděpodobně největší můru lze označit druh Thysania agrippina ze Střední a Jižní Ameriky, jehož rozpětí křídel dosahuje až 30 cm.

A tady je asi zakopaný pes

Jeden druh malajské můry je unikátní tím, že jako jediný představitel svého řádu přešel na sání krve savců jako buvolů nebo tapírů. Její sosák je tuhý, na konci opatřený krátkými trny, jež umožňuje propíchnutí kůže a napíchnutí krevních kapilár. Některé druhy můr (Noctuidae) pravidelně sají slzný sekret ze spojivkového vaku očí savců i člověka.

Jo jo, to jsou ty naše „noční můry“.

Můra má žárovku za Lunu

Nejrozšířenější teorií pro vysvětlení, proč má můra tolik ráda naše žárovky, na kterých se často chudák i upeče, je, že si ji prostě plete s Lunou, jejíž světlo v přírodě používá k orientaci. Tam samozřejmě nehrozí, že by se můra s Měsícem srazila nebo ho obletěla, a proto stačí, když se při vzletu orientuje prostě tak, že světlo znamená směr vzhůru.

Můra v dnešní magii zastupuje Lunu, proměnu a čas. Může symbolizovat zprávu, která dorazí v noci a bude jiná, než jsme mysleli. Rovněž je jakousi vyslankyní světa mezi světem, právě pro její spojení s časem a jeho relativním vnímáním.

Rozhodně ale není nosičem zla.

Jak by také mohla, vždyť je to nádherný tvor. Symbol soumraku.

Mimochodem, některé kultury pokládají noční přítomnost můry za přítomnost vědomí bohyně noci, lásky a tajných přání ohledně milované bytosti.

Říká se, že když vám vlétne do ložnice můra, někdo, kdo vás má rád, na vás právě myslí.

Myslete na to i vy, než ji řachnete rozečtenou knihou. :-)))

Reklama