Konzistencí se podobá asi nejvíc asfaltu. Tibeťané ho nazývají Mumio barak šun (Brogshaun). Indové Shilajit. Překlad slova mumio by se dal vyložit jako „tělo uchovávající“. Psal o něm Aristoteles a lidstvo ho zná už téměř 3000 let. Přesto je stále pro mnohé novinkou. Věda přiznává: „Je to lék.“

Arostoletes (384–322 před Kristem) se zabýval účinky mumia způsobem, ze kterého by asi dnešní ochránce zvířat klepla pepka. Tento lékař rozřízl tělo zdravé ovce, poté i její játra, která následně namazal surovým, nasbíraným mumiem. Pokud se játra zahojila, ovce přežila, bylo mumio považováno za čisté a nezfalšované.

Avicenna se o mumiu zmiňuje jako o léku dokonalého složení.

Znali ho v Persii, Babylóně, Egyptě, v Řecku, Římě a samozřejmě v Asii.

Do Evropy se dostalo ve středověku. V 17. století ho zkoumali vědátoři v Anglii, Francii i v Německu. Tento „Elixír života“ opěvovali básníci, vyprávěli o něm spisovatelé, historici i lékaři. O mumiu hovoří i hrdinové Shakespearových her.

To vás napínám, že?

Existuje to vůbec, nebo jde jen o fabulaci? A tak tedy, abyste věděli, mumio nejen existuje, ale lze ho i sehnat a vyzkoušet. Jde o skutečnou sloučeninu. Skutečný, čistý produkt přírody.

m

Po chemické stránce se jedná o směs organických a anorganických látek. Nalézá se a je sbíráno ručně v těžce přístupných skalních štěrbinách asijských velehor. Pro domorodce jde o jediný zdroj obživy. Naleziště jsou ale tajná. Informace o místě výskytu se předávají v rodinách generačně. Drápou se pro něj  výš než 2800 metrů.  Vyvěrá ve tvaru krápníčků, které se podobají slzám. Odtud také jiný název pro mumio „slzy hor“.

Čistý kus mumia vzniká asi tisíc let! Nedivte se proto, že je drahé.

Podle současných chemických rozborů a zkoumání mumia, které na skutečně hodně vědecké úrovni začalo kolem roku 1950, ponejvíce v USA, Rusku, Japonsku, Iránu a Indii vznikla hypotéza, že mumio má minerální původ.

Do konečné podoby se mění po dlouhá staletí. Obsahuje organické pozůstatky fauny a flóry, které se v průběhu let promísily a spojily s anorganickými skalními minerály.

Této poměrně dobře znějící teorii nahrává fakt, že lokality, kde se vyskytuje a je sbíráno, jsou vystaveny dlouhodobému a intenzivnímu slunečnímu záření a nachází se v nadmořských výškách od 2500  do 5000 m. Tato místa doposud nejsou znečištěna činností člověka.

Co doposud víme?

Skládá se z 26 stopových prvků, 10 oxidů kovů, 6 aminokyselin, steroidů, fosfolipidů, řady vitamínů, éterických olejů a dalších biologicky aktivních látek.

  • Není chutné, jako je zdravé
  • Má výrazně hořkou chuť a zvláštní vůni. Velice snadno se rozpouští ve vodě.
  • Téměř okamžitě měkne i tělesným teplem. Například na dlani.

Bacha na podvodníky!

Protože je mumio poměrně drahou záležitostí už jen proto, že je také dost vzácné, logicky svádí podvodníky.

Mumio lze sehnat už i u nás, ale musíte si dát pozor. Mumio získané z přírody je přes svou účinnost pro léčebné účely znečistěné a musí se čistit. V konečné podobě jde o vysoce účinnou léčebnou látku.

Pokud je to pravé mumio, je to temně hnědá až černá měkká hmota, která v ruce změkne ještě více. Voní specificky smolnatě, dobře se rozpouští ve vodě, nerozpouští se v lihu a na chuť je hořké.

Vůní i chutí připomíná ze všeho nejvíce asfalt. Pokud si jej chcete pořídit a vyzkoušet, doporučuje se  produkt ze zemí původu Kyrgyzstán. A to v originálním balení.

V současné době je totiž právě Kyrgyzstán zdrojem nejkvalitnějšího mumia a jeho výroba tam podléhá státní kontrole kvality a čistoty.

Nejčastěji se distribuuje ve výliscích, do kterých je vpravováno v tekutém stavu, což je na tabletkách na první pohled zřetelně vidět.

Pokud ve vás produkt na první pohled nevzbudí asociaci s asfaltem, jde pravděpodobně o padělek nebo neúčinnou napodobeninu.  

Ani nabízené roztoky neberte! Rozpuštěné mumio bez ztráty účinků nelze déle uchovat!

NENÍ TO VŠELÉK, ale stojí za to

  • Jde o látku mimořádně posilující organismus.  
  • Na tělesné pochody má harmonizující a regenerační účinek.
  • Mohou ho používat osoby bez rozdílu věku.
  • Nemá žádné vedlejší účinky.

m

  • Lze ho užívat nejen preventivně, ale i při jakýchkoli chorobách, včetně vysokého a nízkého krevního tlaku, v průběhu těhotenství a rovněž je dobré pro osoby vysílené po lékařských zákrocích.
  • Lze je v zásadě požívat trvale a souběžně s jakýmikoli léky.
  • Nemá návykové účinky.

Slovo lékaře

Náhodně vybraný obvodní lékař ordinující na Praze 4 o mumiu nevěděl. Zavolala jsem tedy do Motola na Interní oddělení. Neměli příliš mnoho času, ale alespoň tušili.

„Slyšel jsem už na fakultě, tehdy se to zkoumalo,“ řekl mi MUDr. Karel Šerý. „Je to organická látka někde z Asijských hor. Snad ji tam sbírají domorodci. Využívá se jako doplněk stravy. Osobně s tím zkušenosti nemám. Z posledních svodek, abych tak řekl, bych se toho jako podpůrné věci nebál. Snad je to lepší než čistě uměle vyrobené vitaminové prostředky. Spíše bych vám ale, pro podrobnosti, doporučil zatelefonovat do nějakého výzkumného ústavu,“ pravil.

Kde lze sehnat mumio beze strachu z podvodu?

Asi bych nezvolila internetovou zásilku.

Pro mumio se vydám například do prodejny Alterna Medica, kterou jsem si našla a kam jsem zavolala. S majitelkou, paní Darinou Datlovou, jsem osobně hovořila. Ujistila mě, že mumio odebírá od spolehlivého prodejce. Jde o produkt přímo z Kyrgyzstánu a je v původním balení.

m

Jedna dávka stojí kolem 400 korun. Přišlo mi to málo.

Vysvětlila, že ceny se různí právě kvůli zdroji. Přímo od Rusů je výhodou minimální nárůst ceny, jednoduše proto, že nejde o tak komerčního dodavatele. Asi tak, jako byste mrkev kupovali přímo od zahrádkáře.

Vyzkouším a poreferuji.

Reklama