Žvýkačka je fenomén. Jak jinak označit ten malý kousek hmoty, který v různých podobách a obměnách prošel tisíciletími a stále má své fanoušky. Již staří Řekové žvýkali pryskyřici ze stromů. Podobně i Mayové před více než tisíci lety žvýkali šťávu z gumovníku a Indiáni v Nové Anglii zase mízu ze smrku.

 

První žvýkačka vyrobená k obchodním účelům se objevila v roce 1848. A až o další čtvrtstoletí později se začaly vyrábět první žvýkačky s příchutí lékořice pod názvem Black Jack a ovocná žvýkačka Tutti-Frutti. Poslední historicky významnou novinkou bylo zavedení žvýkačky bez cukru v 50. letech minulého století.

 

Pro výrobu žvýkaček se dříve využívaly různé druhy přírodních pryskyřic. Ty se dnes nahrazují uměle vyrobenými žvýkačkovými bázemi, které jsou mixovány z pryskyřic, vosků, změkčovadel a dalších ingrediencí. Tato báze je nejdůležitější, nejpropracovanější a také nejutajovanější složkou  každého výrobce žvýkaček. Největší světoví výrobci žvýkačkových bází nabízí svým odběratelům až na 200 různých výrobních receptur, z nichž některé jsou chráněny patenty. Každoročně pak opouští tyto koncerny kolem 5 000 tun žvýkačkové hmoty. Výrobci žvýkaček pak dávají finálnímu produktu – žvýkačce – tvar, barvu, doslazují ji a přidávají oblíbené příchutě a balí do atraktivního obalu tak, aby se co nejlépe trefili do vkusu a chutě spotřebitele.

 

A proč vlastně žvýkáme?

Především pro příjemnou sladkou chuť v ústech. Žvýkání však také podle průzkumů pomáhá při koncentraci a odbourání stresu. Proto například američtí vojáci ve II. světové válce fasovali žvýkačky s dalším základním proviantem a stejně tak mají žvýkání v oblibě dálkoví řidiči, kteří se potřebují soustředit na několikahodinovou cestu.

 

V neposlední řadě nám moderní žvýkačka poskytuje i další zdraví prospěšné výhody – zabraňuje tvorbě zubního plaku a tvorbě zubního kazu, dlouhodobě osvěžuje náš dech, bylinné výtažky působí blahodárně na naše dásně a žvýkačky obsahující mikrogranule jemně čistí zubní sklovinu a mezizubní prostory, takže i po jídle můžete mít v ústech příjemný pocit vyčištěných zubů. Některé ze žvýkaček, které se v poslední době dostávají na náš trh, v sobě spojují několik těchto výhod najednou.

 

Stejně je tomu i u nových multifunkčních žvýkaček Happydent s obsahem mikrogranulí a bělicího efektu nebo xylitu, umělého sladidla, které dokáže účinně bojovat proti tvorbě zubního kazu. Můžete vybírat ze 6 druhů a oblíbených příchutí. Vedle tradičních příchutí peppermint a spearmint s mikrogranulemi a bělicím efektem je k mání bylinná varianta s přírodními bylinnými výtažky a bělicím efektem nebo oblíbená třešňová varianta s bělicím efektem. Tyto čtyři typy žvýkaček jsou baleny v platíčkách po 10 kusech a jejich cena je kolem 14 Kč. Na své si přijdou i děti, pro které je připravena jahodová varianta žvýkačky Happydent Xylit Junior. Ta je, stejně jako spearmintová varianta s xylitolem, balena v krabičkách a stojí zhruba 12 Kč. Všechny varianty žvýkaček Happydent jsou bez cukru.

 

 

O žvýkačky Happydent můžete soutěžit ZDE