Zdravím milou redakci,

dnešní pohádkové téma mě natolik zaujalo, že mě na téměř půl dne vrátilo do dětství, kdy pohádky pro mě byly vším, a mně to prostě nedá a musím Vám k tomu něco napsat.

Byla jsem holčička blonďatá a kudrnatá a ze všech stran jsem slýchala, že jsem jak princezna. Ano, princezna, jak já to slovo zbožnovala. Bylo mi za trest, muset si vzít do školky kalhoty nebo tepláky. Ať bylo léto nebo zima, nechtěla jsem nosit nic jiného než sukně "aby mi tancovaly", jak jsem říkávala.

Táta fotbalista, v Německu nám nakoupil značkové džíny a já to obrečela, že mi nepřivezl žádné šatičky. Hltala jsem všechny pohádky a měla jsem své oblíbené. Od jedné babičky jsem milovala pohádku o cukřence, a dodnes když si na ni vzpomenu, tak si vybavím, jak mě babička držela na klíně, její hlas, jak vypadal její pokoj.

Mamka mi zase pokaždé, když jsme šly nakoupit, vyprávěla o Sněhurce a od druhé babičky jsem často slýchávala o Popelce, mohla jsem ji slyšet snad 10x za den, jak si oblékla překrásné šaty a přenesla se do taneční síně po vyřčení kouzelného slovíčka.

Jednou však babička byla už vážně unavená  a já stále trvala na své pohádce, tak babička vyprávěla, a nejednou slyšim: "...lístky už se nevydávaly, Popelka vystoupila na Újezdě, umyla se a šla spát." Rázem mě to probralo z dětského snění a hned jsem spustila: "Ale takhle to, babičko, nebylo, nespi a vyprávěj!" A babička chudák musela vyprávět, a jako přídavek jsem chtěla ještě tu o Bětušce...."

No užila si se mnou pěkně, měla mě na starost každé letní, podzimní, jarní prázdiny, díky ní jsem poznala Prahu. Jednou takhle po procházce na Pražském hradě jsem si umanula, že se chci jít podívat do taneční síně, hrad jak hrom a nešlo mi do hlavy, že by tam neměli taneční síň, do které bych mohla nahlédnout.

V období první třídy mě totálně ovládla Arabela, nemohla jsem si nechat ujít ani jediný díl, a Dádu Patrasovou, kterou jsem do té doby zbožňovala, jsem začala nenávidět jako zlou rozmazlenou Xenii. Takže když mě rodiče chtěli za zlobení něčím potrestat, tak to byl zákaz Arabely a já trpěla, že ji neuvidim. Táta nám s bráchou musel noc co noc vyprávět pohádky, postupem času jsme chtěli strašidelné pohádky, a tak nám vyprávěl o upírech, a to jsem zažila několik nocí, kdy jsem se vzbudila a lezla jsem bráchovi do postele, protože jsem se tak bála. Když byl brácha doma sám a my se odněkud vrátili, tak spal s česnekem u krku "jako proti upírům"  Ale bylo to vždy veliké dobrodružství.

Asi ve 13 letech jsem poprvé viděla Pretty Woman, to bylo něco. Julia Robertsová jako prostitutka a Richard Geere jako bohatej krásnej chlap, kterej se do ní zamiloval. Viděla jsem ten film asi 1 000x a pokaždé když mám nějakou špatnou náladu, nebo chci být sama, už slyšim tu známou melodii a zachumlávám se do deky a je mi prostě fajn.

Pohádky mě  zkrátka provázely celým dětstvím a i teď si je ráda pustim, mám vzpomínky nejen na ně, ale i na babičky, které mi je vyprávěly a díky nim si v hlavě živě pamatuju jejich hlas. Občas když jedu za rodiči, máma mě ráno láká, pojď se mnou nakupovat, povim ti pohádku O Sněhurce, a já vyletim a říkám, tak jo! a ten malej okamžik si pamatuju tu bezstarostnost a bezpečí a strašně ráda se ve vzpomínkách do té doby vracím.

Moc Vás všechny zdravim a přeji příjemný pohádkový den.
Janí

Reklama