Máte doma voříška? Ano? A že je to ten nejkrásnější pes na celém světě! Nebo nemáte? Nezoufejte, co není, to může být! A protože voříšci jsou, alespoň se to říká, chytřejší a podle mnohých i krásnější a rozhodně originálnější než psi čistokrevní, existují i pro voříšky výstavy. Jak ale voříška na takovou výstavu připravit?

Hlavně doklady!
I když se jedná o „pouhou“ voříškiádu, není dobré přípravu zanedbat. Tak především je tady povinná veterinární prohlídka, ne starší než tři dny, a očkovací průkaz s platným očkováním. Pokud si tyto doklady zapomenete, nemůžete se účastnit žádné oficiální psí akce, a to i pokud ji chcete navštívit jen jako diváci (samozřejmě s pejskem, vy očkovací průkaz mít nemusíte). Důležité je vzít si také doklady o zaplacení poplatku, pokud jste ho platili předem, a informace o místě konání výstavy. Přibalte i mapu, a pokud rádi bloudíte, vezměte si buzolu.

Důležitý je účes i pedikúra
Ať už čistokrevný nebo voříšek, každý pejsek potřebuje alespoň tu základní péči o vzhled. Takže před výstavou zastřihneme drápky, vyčistíme zoubky a uši, vykoupeme… A pak už postupujeme podle srsti a nálady. Dlouhosrsté pejsky můžeme ostříhat, drsnosrsté trimovat, krátkosrsté přeleštíme jelenicí. U psů s dlouhou a hladkou srstí působí dobře, pokud zastřihneme srst na tlapkách a mezi prsty a zarovnáme vlaječku na ocase a „kalhotky“. U drsnosrstých psů zase můžeme poněkud upravit čumáček. V každém případě platí, že fantazii se meze nekladou, ovšem všeho s mírou.

Především vychovaný
I voříšek musí být řádně vychovaný – pokud s ním tedy chcete jít na výstavu, je dobré se trochu připravit. Pejsek si musí nechat od cizího člověka prohlídnout zuby, pokud je to kluk, tak prohmatat varlata, a vůbec by se měl nechat všemožně „osahávat“. Optimum je, když se dokáže pohybovat plynulým klusem vedle vás na volném vodítku, ani moc pomalu, ani rychle, a když zastavíte, zaujmout postoj, v němž vynikne jeho krása, a chvíli v něm setrvat.

Pozorně a radostně
Pohyb v kruhu je dobré si nazkoušet – ne vždy je pro psa snadné ho zvládnout – poběží po vnitřní straně kruhu a kolem něj budou další psi, z nichž ne každý bude vychovaný. Váš pejsek by si jich neměl pokud možno vůbec všímat. Měl by po celou dobu výstavy vypadat pozorně a radostně – nesmí být agresivní, ale neměl by vám ani usínat. Pokud chcete působit profesionálně, pořiďte si výstavní vodítko – nemotá se a nezakrývá psovi krk, takže vyniknou jeho křivky.

Výstavní móda
Na správné oblečení dbejte i vy – mělo by barevně kontrastovat s vaším psem, aby byl co nejlépe vidět, když stojíte za ním, a zároveň respektovat typ psa – ke sportovnějšímu pejskovi se oblékneme sportovněji, ke „gaučákovi“ si můžeme vzít společenský oděv. Pozor na boty na podpatku – počítejte s tím, že s pejskem budete běhat – nejpravděpodobněji po trávníku.

Pejskovi nezapomeňte přibalit oblíbené hračky, misku na vodu, pamlsky, deku, náčiní na poslední úpravu srsti, a pokud je zvyklý, tak i přepravku. Před vstupem do výstavního kruhu ho pořádně vyvenčete a hlavně – berte výstavu s humorem – má být zábavou pro vás i pro vašeho psa!

Máte doma voříška nebo čistokrevného krasavce? Byla jste někdy na výstavě? Jako divák, nebo jako účastník? Co si myslíte o výstavách? Baví Vás, nebo to pro Vás není?

soutěž - Astor