V Karibiku, asi hodinu letadlem od ostrova La Margarita, se nalézá vzácná destinace, kterou lze nazvat „venezuelskými Maledivami“. Jejich centrem je pohádkový ostrůvek La Roques.

Podobnost čistě náhodná: tytéž placky v moři:

Venezuela

Šťastně jsme přistáli na miniaturním letišti miniaturního ostrůvku:

Venezuela

Prvním bodem programu dvoudenního výletu bylo šnorcholování. Katamarán nás dopravil kousek o jedné z menších „plackek“ a dvě průvodkyně (španělská a anglická) nám až podezřele a přespříliš důležitě začaly vysvětlovat, co nás čeká a jaké postupy nutno dodržovat. Přišlo mi to komické - co může být na šnorchlování složitého? Navíc nám rozdaly oranžové záchranné vestičky - prý povinné - a husím pochodem nás vedly vodou na ostrůvek.

Venezuela

Nastalo další složité vysvětlování, že plavat se bude v úzkém koridoru na protější ostrůvek a zase zpět, výhradně po dvojicích a pěkně za ssebou. Organizované šnorchlování! Proč? Jsem zvyklá šnorchlovat si tempem, kterým chci a kde chci. Jenže tady je to jinak - korály jsou chráněné. A nejen to - brzy jsem pochopila, proč ony směšné záchranné vesty. Průvodkyně nasadily vražedné tempo - těžko jsem stíhala, neboť se potápím teprve pár let, voda není úplně můj živel a s ploutvemi plavat neumím. Dostala jsem se asi doprostřed a najednou mnou začaly smýkat vlny a divný spodní proud narážet do hrozivě působích útesů, navíc jsem musela neustále plivat vodu, která se dostávala do trubice. Hloubka, rybek pode mnou pár a korálů ještě méně - navíc ani při zuřivém tempování nemáte čas pozorovat to, co je pod vámi. Proč tohle absolvuju? A tak jsem naznačila příteli, že se vracíme, a hodila jsem zpátečku. Mezitím jsem si ale sáhla na dno - ne to mořské, ale své, životní. Chvílemi jsem totiž propadala panice, že se utopím. U břehu bylo vše ok. Přítel se usadil na skále a já začala prozkoumávat mělké moře okolo. Zázrak pár centimetrů pod hladinou: nádherné barevné korály a spousta rybek, chvíli jsem se bez hnutí kochala, a najednou slyším, jak mě volají zpátky. Zakázané území. Mezitím se vrátila naše skupinka a mladá Češka se na otázku, jaké to bylo, jen ušklíbla: „No, tak jsme si zaplavali...“. Nejvíc jsem tedy, byť pár minut a „ilegálně“, viděla pod vodou já.
Ubytování nás čekalo v roztomilých, leč prostých hotýlcích se zajímavými chodbičkami.

Venezuela

Městečko je vpravdě kouzelné - unikátní. Před večeří jsem lítala po náměstí a fotila, co se dalo - třeba Madonu vedle Chavese:

Venezuela

A také nádherný průhled na přístaviště či pyramidu z mušlí:

Venezuela

Venezuela

Venezuela

Příště vás zvu mezi Indiány: projedeme se v lodičce mezi krokodýly, přespíme v deltě Orinoka a zalovíme si dravé piraně.

Předchozí díl:

Reklama