Karneval a Jižní Amerika, to je, panečku, pojem! V případě Venezuely opět poněkud nebezpečná záležitost.

„Budete tam zrovna v době karnevalu! To si nemůžete nechat ujít, není tak velký, jako v Brazilii, ale stojí to za to!“ napsal mi do mailu můj milý kamarád, cestovatel a spisovatel. Zřejmě větší dobrodruh než my, protože když jsme se ptali v hotelu, kam na něj, bylo nám řečeno, že turistům karneval rozhodně nedoporučují, neboť vloni se střílelo a zahynuli asi čtyři lidé. To nás zpražilo a odradilo. Naštěstí karnevalovým radovánek nezůstává zřejmě ušetřeno žádné místo, tedy ani hotelový rezort.

Nikdo nic neavizoval, takže jsem zrovna byla ve sprše, když se ozvalo nezaměnitelné bubnování, hudba a výkřiky. Přítel vyletěl okamžitě, já jen tak „na ostro“ jsem na sebe hodila volné plážové šaty (snad ne příliš průhledné...?), do ruky foťák a bosa v trysku seběhla shody naší vilky. Průvod zrovna přicházel k bazénu, kde si našel své první stanoviště k představení.

Přes hlavy ostatních turistů jsme se všichni snažili ulovit fotky a videa. Tanečnice se svíjely v lascívním - zřejmě rituálním - tanci za veselé asistence jak dalších „masek“, tak zřejmě i turistů. To nepoznáte: všichni vypadají totiž stejně.

karneval

karneval

Posléze se průvod přesunul na jeviště a asi za hodinu divoký mujraj, při kterém si přišly na své hlavně děti, skončil.

karneval

karneval

karneval

Hezké, ale stačilo. Víte, jak jsem se bála, že mě někdo zatáhne na parket (pečlivě nalíčena a oblečena bych se nebránila) a ukáže se, že bezmála šedesátileté české turistky se prohánějí po hotelu „na ostro“? Jéje, to by byla ale ostuda!

Ten opravdový velký karneval, který jsme poté zahlédli z taxíku na ploše několika fotbalových hřišť a obložený lidmi, bych mít opravdu nemusela. S výjimkou sametové revoluce na mě vždy z davových záležitostí přicházely mdloby. Raději jsem se šla „hodit za dámu“, abychom mohli vyrazit na úžasnou večeři do blízké hospůdky s romantickým výhledem na přístaviště. Prý zde dělají výborné grilované langusty. Však nám je předvedli nejdříve syrové, abychom věděli, co budeme jíst.

karneval

karneval

karneval

Mírně ovínění jsme možná ještě pod dojmem karnevalové nálady nasedli do toho největšího vraku, který projížděl ztemnělým městečkem. Občas je nutné udělat něco rozpustile nebezpečného. Coby milovníci veteránů jsme nedokázali odolat. Řidič - ještě podstatně veselejší, než my, si velice užil příležitosti projet díky našim identifikačním náramkům se svým totálně rozpadlým autem branou areálu pro něj luxusního isla-margaritského hotelu až před recepci.

karneval

Předchozí díly seriálu Zuzany Hainallové z Venezuely:

Reklama