Venezuelu jsem za tři týdny poznala coby zemi temperamentních lidí i temperamentní přírody. Tato kombinace mi přinesla jako dosud žádná z exotických dovolených spoustu dobrodružných zážitků.

Již ten první naznačoval, že mě v této zemi nečeká „procházka růžovým sadem“. Vystresovaná z dlouhého letu jsem se postavila se všemi našimi kufry do letištní haly s tím, že přítel sežene někde seriózní taxi (naháněči se mu nelíbili) a vymění dolary. Najednou se mi udělalo zle a brzy jsem s mžitkami před očima nedobrovolně kecla mezi zavazadla na zem. Poté si jen pamatuju, jak jsem odmítala od jakéhosi muže nápoj (vodu s cukrem), který mi podával. V cestovních příručkách totiž píšou o vysoké kriminalitě a nebezpečí při styku s domorodci na veřejnosti (ale to konec konců píšou i o pražských ulicích). Nakonec mně nezbývalo než první pomoc přijmout, protože než by se přítel stihl vrátit s petkou, mohla jsem ztratit vědomí úplně, a kdo ví, jaký osud by čekal naše kufry. Když jsem si poté lila většinu obsahu láhve za krk, netušila jsem, že pořádné „zchlazení“ na mě ještě čeká.

Vybrali jsme si variantu ubytování přímo u letiště, protože další den odpoledne jsme měli odlétat do hotelu na ostrově, který jsme si zvolili jako „základnu“ pro výlety po zemi i po moři v okolí. Název hotelového řetězce odpovídal, jen to letiště bylo na druhém konci Caracasu, a nikoliv civilní, ale vojenské. A tak jsme se vydali taxíkem díky megazácpám (kam se hrabe Praha) na několikahodinovou cestu.

dovolená

dovolená

Byla jsem strašně promrzlá, jak jsem zmáčená cestovala v taxíku, „vytopeném“ klimatizací asi na 12 stupňů, a posléze čekala v recepci při stejné teplotě (hotelové chodby a pokoje na tom nebyly lépe). Jak jsme se i později neustále přesvědčovali, v této tropické zemí platí „čím větší zima, tím větší komfort“. A tak jsem zamířila ihned do velké luxusní koupelny. Vana - hurá! Dám si horkou koupel. Jenže jak na mramorový panel plný tlačítek a kohoutků? Postavila jsem se ještě oblečená do vany a opatrně jedno z nich zmáčkla. V tom momentě se mi přes hlavu vychrlilo asi 10 kýblů ledové vod naráz. Zařvala jsem. Přítel se mohl zbláznit smíchy a poradil mi příslušenství vany vyfotit:

dovolená

Večer jsme strávili v baru na přízemní terase vyzdobené sedícími sochami. I tam byla navzdory tropické lokalitě poměrně zima, neboť Caracas leží vysoko v horách. Pořád paráda proti „polariu“ uvnitř hotelu.

dovolená

Druhý den přece jen zbylo pár hodin na prohlídku hlavního města, v němž žije tolik lidí jako v celém Česku. Názory na atraktivitu města se liší nejen v cestovních příručkách, ale i názorech cestovatelů. My se kloníme spíše k těm skeptickým. Když už se nám po dvou hodinách podařilo sehnat u hotelu volné taxi, řidič nám sdělil, že se nacházíme příliš daleko od centra, a tak uvidíme pouze minimum z minima.

dovolená

Na první pohled nepoznáte, že jste v zemi, kde vládne to, co u nás ještě před čtvrt stoletím. Jen některé billboardy působí lehce tendenčně a hlavně odevšad na vás kouká (již tehdy zřejmě neoficiálně zesnulý, jak nám prozradila později jedna německy hovořící průvodkyně) prezident Chaves:

dovolená

Nejdříve jsme vyjeli na kopec s vyhlídkou a obdivovali lanovku v neuvěřitelné výši nad zemí, která slouží místo autobusů. Bohužel momentálně nebylo možné se s ní svést.

dovolená

Když se mi podařilo nafotit (rozmazaně) rezavé obří termity podél silnice, stihli jsme už pouze tento kostel:

dovolená

Největší zážitek mě ale čekal při opuštění hotelu. Přítel sebral dva kufry, šel vyřídit formality do recepce a mě nechal v pokoji se třetím - ne právě lehkým.

Zamířila jsem si to k výtahu, dveře se otevřely. Já nastoupila a zmáčkla knoflík, který podle mého znamenal přízemí. Nic. Výtah se ani nepohnul. V tu chvíli jsem si uvědomila, že jsme používali na jeho ovládání kartu. A ta byla jen jedna a odnesl ji přítel do recepce. Polil mě studený pot. Co teď? Dolů se bez karty nedostanu. V tu chvíli výhled z proskleného výtahu, který mě ještě včera uváděl v nadšení, působil děsivě.

dovolená

dovolená

Zpanikařila jsem. Dostanu se vůbec ven? Naštěstí dveře reagovaly na dvě šipky směrem od sebe. Bydleli jsme v jednom z nejvyšších pater, takže sejít schody s těžkým zavazadlem nepřicházelo v úvahu. Přemluvila jsem pantomimou uklízečku, ať mi otevře náš pokoj a volala do recepce. Žádala jsem pomoc, ale recepční jen cosi nesrozumitelného nesouhlasně zablekotal a zavěsil. Na mobil přítel nereagoval. Mozek mi pracoval na plné obrátky. V patře se objevil liftboy. Přivlekla jsem ho k výtahu a zoufale lomila rukama. Muž ukázal na příslušné tlačítko a zmizel. Když jsem přistála u recepce, přítel nechápavě kroutil hlavou, stejně jako recepční. Byla jsem totiž za blbečka: netušila jsem, že z bezpečnostních důvodů se logicky bez karty dostanete výtahem pouze k recepci, nikoliv do pater. A já jen mačkala špatný „čudlík“.

Příště se přesuneme opět v hutné koloně na letiště a poletíme na nejznámější venezuelský rekreační ostrov Isla Margaritu.

Reklama